| AylinS a întrebat:

Am vrut sa fac rost de memorie in D(aici am program files, windows si documents and settings), asa ca m-am gandit sa mut niste fisiere din program files in C(unde am memorie destula). Mi-a aparut fereastra aia care ma anunta ca daca continui sa le mut unele program nu vor functiona la fel(sau ceva de genul asta) si am dat ok...Acum wordul, picasa, photoscape nu mai merg (astea le-am descoperit pana acum).
Ma gandesc ca poate de asta nu merge nici sa salvez poze pentru ca imi dispare browserul, nici avatarul la mess nu-l pot schimba, nici pozele pe care le editez nu se salveaza.
Ce trebuie sa fac, pentru ca programele sa ruleze in continuare? Trebuie neaparat reinstalate?!

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca sa le copiezi in acelasi directory, aceeasi locatie dar nu garantez ca merge sigur, nu mai incerca niciodata sa faci asta, cand formatezi calculatorul mareste-ti d-ul daca nu ai destula memorie sau instaleaza-ti windows-ul in c, daca nu merg cu metoda sa le copiezi in exact acelasi loc, iti sugerez sa le reinstalezi tongue

| Incubus a răspuns:

In primul rand ce cauta windu in D?
in al doilea rand prost mod ai ales de a face curat(pai cum sa mai mearga daca ele nu isi mai gasesc fisierele sau crezi ca daca tu sti ca sunt in C stiu si ele)poate ar trebuie sa faci tot windu ala din nou si de data asta fal si tu cum trebuie ca nu degeaba se instaleaza windu in C sa stii, programele ar trebui sa functioneze daca muti fisierele inapoi dar cine stie ce ai mai facut in plus pe langa tot ce ai scris si vezi cu mutatul asta ca pana la urma o sa muti tot sistemul si cand o sa aprinzi calculatorul o sa realizezi ca nu o sa mai ai ce de fapt.(daca vrei neaparat sa mai arunci si prin alta parte decat in prog file programele vezi ca atunci cand le instalezi t intreaba unde sa se instaleze de acolo le modifici locatia nu dupa sa le muti tu cum crezi ca tot programul nu este numai in acel folder ci mai sunt cateva fisiere si prin fold windowsului si daca fisierul ala nu mai gaseste programul acolo unde stia el ca este pai atunci de unde?)pune manuta la treaba si fa curat, hai

| al3xal3x1 a răspuns:

Parerea mea nu ai sanse sa iti mearga daca le pui inapoi(D). Incearca sa ii faci o restabilire de sistem (START>toate programele>acesorii>instrumente de sistem>Restabilire sistem/System restore) chestia asta iti da PC-u inapoi la data pe care o alegi tu. Iar daca nu merge...nu mai ai ce face trebuie sa-l formatezi si sa iti faci atunci partitiile cum vrei si windows-u sa fie in C.

| ♥Băăăăăă♥ a răspuns:

Da trebuie neaparat reinstalat si normal windows nu este in D ci in C [asta mai putin conteaza is la fel am2]din program files nu poti sa muti numai sa dezinstalezi si sa instalezi[normal nici un program nu poti sa il puti de la locul instalat pentru ca ramane o parte din el acolo]. Si ce continui sa zici cu ca nu iti merg lucrurilea alea nu ai scapare si trebuie reinstalat windowswinking iar data viitoare numai va prostia astalaughing.
bafta!
funda?

| virusz a răspuns:

Hai ca asta a fost tarelaughing Pe viitor sa muti fisierele din windows cand nu mai ai spatiu.