| Oni21 a întrebat:

Vreau sa imi fac un PC nou, as vrea sa va intreb daca e buna urmatoarea configuratie:

Sursa Rasurbo Silent-Power DLP-55.1, 550W (PSU)

2 x Memorie Kingmax 4GB, DDR3, 1333MHz, PC10600

HDD Western Digital Caviar Blue, 1TB, 7200rpm, 32MB, SATA

Procesor AMD Phenom II X4 955 Quad Core, 3200 MHz, 6MB, socket AM3, Box

Placa de baza MSI GF615M-P33, socket AM3

Placa video Gigabyte nVidia GeForce GTX460 SE, 1024MB, GDDR5, 256bit, HDMI, DVI-I, PCI-E

Va rog, astept pareri!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Crysty1996 a răspuns:

PAi placaa video este buna dar se poate si mai mult hdd perfect ram perfecti PC tau este perfect cam cat ai dat pe el si te rogg da-mi si mnie o funda plzzz!

| Oni21 explică (pentru Crysty1996):

Pai inca nu l-am cumparat.De asta am cerut pareri, nu is "marlan" de ala care sa se laude cu ce are.

4 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Sa trecem la partea importanta. CPU-ul si bucata aia de siliciu incins care nVidia are tupeul sa o numeasca placa video.
(macar o data in viata mea sa vad pe cineva pe TPU ca si-a ales un AMD, da' nu... nVidia. E ca si cum ai alege un Volkwagen in locul unei Dacii! o prostie!)
Asa. Procesorul. Magnific, il am si eu etc. dar are 8 Mb cache nu 6 at ai scris tu acolo.
Placa video e o porcarie, o mare mare mare mare porcarie fiindca e pur si simplu de la nVidia. Am un GTS 250, stiu ce zic.
Cumpara un AMD HD6000 series sau ceva. Orice mai scump de HD5770 este foarte bun.
Procesorul AMD in combinatie cu placa video AMD mareste performanta in gaming cu 20-30% happy
Pe scurt, AMD iti ofera la acelasi pret o placa de 2 ori mai puternica care nu se incinge extrem de mult.
Un exemplu: GTX460 este vreo 700-900 lei din cate am vazut iar un HD5830 care e vreo 5-550 lei, o generatie veche de placa, este mult mai buna ca Gratarul GTXwinking

| Oni21 explică (pentru CapitanuSemafor):

Ok,atunci,poti sa-mi spui care placa ar fi cea mai buna pentru jocuri cu toata configuratia de mai sus? Pana in 700 lei.
Astept raspuns!
Multumesc!

| Oni21 explică:

Am uitat sa zic, am sa il folosesc mai mult pentru gaming.
Daca cineva crede ca unele piese nu sunt potrivite, va rog sa dati si alte pareri.
Multumesc!