| ciordel a întrebat:

Ar fi bun acest PC dacă i-aș schimba placa video cu una mai buna cum ar fi nVIDIA gtx 1050? https://altex.ro/......b-free-dos

7 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Procesorul nu este prea ok dual core este cam depasit

| EusebiuPWN a răspuns:

Ai putea merge pe un g4560 si 1050 cu 8 gb de ram direct. Nu pot accesa link-ul sa vad cam in ce buget te incadrezi, insa nu merita sa iei un i3 7100 cand ai g4560 la 230 de lei, performantele fiind identice in jocuri.(Poate in anumite cazuri 2-3 fps-uri pentru i3, insa nu se justifica diferenta de pret, i3-ul fiind 530 de lei.)

| Kimokato a răspuns:

Poți să cumperi și o placă video Nvidia GeForce seria 960 OC 4GB ca să fie mai de buget.

| Ganginicus a răspuns (pentru Kimokato):

Degeaba cumpara placa video daca procesorul este slab. Parerea mea.

| Ganginicus a răspuns:

1.da adresa corecta[imi zice :Te-ai rătăcit în căutarea celui mai mic preț din România*?
2.la ce vrei sa folosesti pc-ul?

| Ganginicus a răspuns:

Daca il vrei de gaming nu iti recomand i3-7100 deoarece are doar 2 nuclee[aici recomand un i5 7400 [730 lei]deoarece are un nr de 4 nuclee care te ajuta in jocuri sau AMD Ryzen 3[amd e si mai ieftin 410 lei], ambele sunt mai bune decat un i3-7100. Si o placa video radeon rx560 e mai bun decat un 1050 [daca tot vrei un 1050 macar ia 1050 ti 4gb, si daca tot vrei sa il folosesti la gaming cumpara 8 gb ram. Acum ramane la alegerea ta! Eu astept ofertele de Paste si imi fac pc [cumpar piesele separat deoarece ies mai ieftin]

| marian37 a răspuns (pentru Ganginicus):

Este adevarat ca 4 nuclee asigura o stabilitate ceva mai buna dar diferenta intre un g4560, i3 7100, ryzen 3 1200 sau i5 7400 este foarte mica (3, 4 poate 5fps) in comparatie cu pretul. Pentru viitor ar fi mai bun un i5, dar pentru moment un g4560 si un 1050/1050ti sunt best-buy. Rx 560 cu 4gb nu depaseste 1050-ul deloc happy (poate in 2-3 jocuri).