| Dragosmarian a întrebat:

Are ceva daca instalez doua windowsuri?
Am windows7 si vreau sa mai bag linux v11.4,multumesc

5 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Exact asa functioneaza laptopul meu acum. Am instalat initial Win7 apoi Linux Ubuntu 10.10, pe care ulterior l-am updatat la 11.04. La boot-are iti apare meniul in care selectezi in ce sistem de operare vrei sa pornesti. Atentie, la Ubuntu iti cere sa selectezi partitiile, una de lucru si una de swap. Daca nu ai mai instalat pana acum risti sa stergi date. De preferat instaleaza-l, asa cum a sugerat si AeroX, direct din Windows, la o adica daca nu-l mai vrei poti sa-l dezinstalezi ca pe orice alta aplicatie, in schimb el odata instalat se comporta de sine statator. Daca ai cumva procesor AMD vezi ca e distributie de Ubuntu speciala pentru procesoare AMD. Succes si bine ai venit printre utilizatorii de Linux!

| Fantomita a răspuns:

Nu n-are nimic dar trebuie sa instalezi mai intai Windows 7 iar apoi Linux.Si se va instalala pe o alta partitie
EX:
Daca ai Windows 7 pe partitia C Linuxul va intra pe partitia D sau E ce partitie ai.
Si dupa instalare cand iti vei deschide calculatorul iti va aparea Dual Boot (sa alegi un sistem de operare) si de acolo iti alegi ori Windows 7 ori Linux

| gfy a răspuns:

Linux e Linux, nu e windows. Si nu, n-are nimic daca instalezi si Linux pe langa Windows. Spor s-ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu...n-are nimic. Instalezi mai intai Windows 7, apoi Ubuntu. Daca vrei sa nu te incurci cu spatiul liber/partitiile atunci poti instala Ubuntu din Windows(prin Wubi).

| SabiN_9222 a răspuns:

Diferenta e ca la inceput de pune sa alegi care din sistemele de operare vrei sa il pornest ( probabil alege singur primul sistem de operare dupa 30 de secunde ).
Linux este mult mai greu de folosit probabil o sa ai nevoie de programe de convertit din exe in format de linux ca sa folosesti mes sau alte chestii.