| Vladutz01 a întrebat:

Are ceva dacă stau cu baterii in laptop încărcată full si îl am in priza?
Cumva se degradeaza bateria ca o țin numai in priza si încărcată? Fundaș.:*

Răspuns Câştigător
| WindTechArt a răspuns:

Bateria... Acumulatorul oricarui laptop este dotat cu un dispozitiv care il face sa se opreasca din acumularea energiei atunci cand este incarcat si din acest motiv nu trebuie sa-ti faci griji ca il tii in priza prea mult timp cu acumulatorul la el... Insa sa stii un lucru ca sa faci un acumulator sa tina cat mai mult trebuie sa nu il fortezi, adica de preferat sa il atasezi doar daca ai nevoie de el nu sa il tii incontinuu in laptop.

15 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! In general cei care au raspuns aici au dreptate in privinta faptului ca e mai bine sa nu tii bateria incarcata in laptop daca il conectezi la priza. Insa mai conteaza daca bateria este LItiu-Ion (care se degradeaza mai usor) sau Litiu-Polimer (care sunt mai rezistente in timp si la care nu prea conteaza daca le tii in laptop sau le scoti). Succes!

| charleslouboutin a răspuns:

Se degradeaza si daca o scoti si daca nu. Dupa un timp trebuie sa inlocuiesti acumulatorul.

| xDr0gs a răspuns:

Asa il strici omu-le! Cand ai bateriile in el descarca-l si dupa aceea baga-l in priza.Asa o sa ii strici incarcarea.

| adishorMS a răspuns:

DA daca il folosesti in priza scoate-i bateria care are un ciclu incarcat - descarcat si formatarea bateriei la inceput 15-18 ore este fff importanta

| SSWK a răspuns:

Bateria se degradeaza indiferent daca sta scoasa din laptop sau atasata. Asta este tehnologia.
Cel mai bine este sa tii bateria in laptop tot timpul, cu exceptia faptului cand nu-l folosesti mai mult de cateva luni - atunci este recomandat s-o scoti.

| Saddelyx a răspuns:

Nu este prea bine.In timp se degradeaza, tinand cont ca face transferul asta de energie incontinu...

| Vladutz01 explică:

MULtumesc de raspunsuri

| QUM a răspuns:

Nu happyeu o tin in priza chiar daca e incarcata

| acidickiddo a răspuns:

Daca bateria laptop. ului este deja incarcata, de ce mai stai cu el in priza? E si normal ca la un moment dat sa se deterioreze.Crezi ca se poate incarca suplimentar? laughing

| AuroraLaptelui a răspuns:

Nu.

| Cristinoi_Alin_1997 a răspuns:

O sa se degradeze in timp...2-3 ani nu o sa te mai tina aporoape de loc
cel mai recomandat e sa o scoti din laptop daca il folosesti pe termen lung in priza

| yonela30 a răspuns:

Asta am întrebat și eu când mi-am luat laptopul happy Răspunsul pe care l-am primit: acumulatorul are un dispozitiv care îl oprește să se mai încarce dacă este full dar totuși este bine ca bateria să fie folosită cel puțin o dată pe săptămână pentru a i se menține performanțele. Nu e recomandat să scoți bateria pentru că există un risc mai mare să se ardă laptopul din cauza variatiilor de tensiune.

| MrCozzmin a răspuns:

Salut! Nu e cam bine...Incearca sa il tii in priza doar cand lucrezi peo durata lunga.

| adecaba a răspuns:

Se strica bateria. Nu il mai tine asa. Inainte si eu il tineam si mi s-a stricat bateria

| Anoniiiiiiiiiim a răspuns:

Da..adica nu e bine sa il tii mereu in priza cu bateria, ca se strica si nu o sa te mai tina foarte mult. Asa am facut eu, si dupa nu mai tinea mult fara sa-l tin la incarcat.