| DobricaStefan02 a întrebat:

Salut mi-am schimbat bateria de la laptop-ul Samsung R40, cand mi-a venit mi-a venit cu 93% incarcata, si am folosit-o pana la 20% si acum nu se mai porneste laptop-ul... si cand era incarcata de proba am incercat sa o incarc cu incarcatorul care incarcam bateria veche..si acum daca bag bateria veche se incarca dar trebuie sa stau cu incarcatorul in priza...

8 răspunsuri:
| Bobby711 a răspuns:

Deci vrei sa zici ca bateria noua nu se incarca? sau ca dupa ce ai bagat bateria noua nu iti mai merge laptopul? si ce ai vrut sa zici ca daca bagi bateria veche se incarca daca stai cu laptopul in priza? pana acum cum iti incarcai bateria? Hai sa o mai incercam 1 data spune mi iar ce ai vrut sa intrebi dar de data asta incearca sa o faci in asa fel sa inteleg si eu ceva am mai multe intrebari ca tine la aceasta intrebare

| DobricaStefan02 explică (pentru Bobby711):

Deci bateria veche mergea doar daca era incarcatorul in priza.
Mi-am luat o baterie noua, cand mi-a venit mi-a venit 93% si am consumat-o pana al 20%
Si acum nu se mai deschide nici laptop-ul si daca bag incarcatorul nu se incarca.
Specific ca eu am Samsung R40, si bateria este de un alt R Series, dar incape perfect si are acelasi cod cu cea veche etc

| Bobby711 a răspuns (pentru DobricaStefan02):

Orice baterie reincarcabila este incarcata la cumparare.
cel mai probabil a fost bateria defecta si ti a stricat tot laptopul.
ai incercat bateria veche cu ea porneste?
de unde ai cumparat bateria noua? pentru ca nu e ok adica dai bani pe un produs care iti strica laptopul daca poti dovedi ca bateria a fost de vina poti da site-ul sau magazinul de unde ai luat bateria in judecata drepturile consumatorului specifica asta. Mai da vreun semn de viata mai se aprinde ceva mai face un zgomot sau ceva de genu? ca poate sa fie si o coincidenta si sa se fi stricat din alt motiv, acum sa nu te astepti ca iti pot spune ce are cu exactitate nu e ca si cum asi avea laptopul tau in fata sa il desfac sa ma uit la el

| DobricaStefan02 explică (pentru Bobby711):

Da,cu bateria veche porneste numai daca tin incarcatorul in priza, bateria a fost cumparata de pe olx.ro,sigilata iar vanzatorul mi-a dat-o incarcata 93%, iar pe spatele bateriei daca apas pe buton imi arata ca mai are 20% din ea, si nu se incarca cu incarcatorul normal, o fi de la incarcator?

| Bobby711 a răspuns (pentru DobricaStefan02):

Ma indoiesc ca ar fi incarcatorul de vina laptopul consuma multa energie daca ar fi sa fie incarcatorul de vina pana la urma s ar stinge de tot laptopul in timp ce e in priza incarca bateria cand bateria e la100% laptopul foloseste doar curentul din incarcator nu ce s a stocat pe baterie deci daca ar fi sa fie incarcatorul ar insemna ca energia care e stocata in baterie ar fi si ea folosita la un moment dat iar cand va ajunge la 0 nu ar mai putea sa mentina laptopul pornit doar incarcatorul pentru ca daca presupunem ca nu distribuie destul curent nu ar putea sa mentina laptopul de unul singur.
Sa nu crezi ca esti singura care are problema asta cu bateria cunosc multa lume care daca ar scoate laptopul din priza nu ar rezista mai mult de 5 minute e o problema des intalnita. Presupun ca ai cumparat modelul exact de materie care iti trebuie deci singura problema care o vad aici e bateria cred ca ai luat mare teapa cu ea sa nu mai cumperi de pe olx sau alte site uri din astea 60% din ce gasesti acolo sunt numai tepe nu e mare lucru sa ambalezi un produs si sa zici ca e nou in loc sa mai dai cativa bani in plus la un magazin bun te ai ales cu nimic. Poti incerca sa te duci cu la un service sa iti spuna ei exact care e problema poate e ceva de la laptop insa ma indoiesc in fine cum am mai spus nu am laptopul in fata sa il desfac sa ma uit la el sa vad ce are nu am de unde sa stiu care e cauza exacta oricum bafta

| DobricaStefan02 explică (pentru Bobby711):

Mersi sad

| Bobby711 a răspuns (pentru DobricaStefan02):

Happy to help

| DobricaStefan02 explică:

Bateria veche merge doar tinuta cu incarcatorul in priza.
Am luat baterie noua cand mi-a venit avea 93%, am consumat-o pana la 20% si acum nu mai porneste laptop-ul.
Bateria este de un alt Samsung R series si se potriveste la fix la laptop are acelasi cod etc.
si daca incerc sa incarc cu incarcatorul de la laptop bateria asta, nu merge nici becul cu led-ul de la laptop la baterie nu porneste