| SMH a întrebat:

Are idee cineva cum pot să îmi înlocuiesc o tastă cu o combinație de alte două taste? EX: Apăs pe tastatura Q iar pe ecran să apară 5C.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Este un program autohotkey, poti scrie un script si atunci cand vei apasa o tasta se vor scrie 2 sau mai multe caractere.
1.- Se instaleaza autohotkey http://www.autohotkey.com/
Deci se descarca AutoHotkey112204_Install.exe si se instaleaza.
2.- Dupa aceea, daca nu vrei sa folosesti notepad ci un editor mai performant ca sa scrii scripturile, poti descarca de aici http://fincs.ahk4.net/scite4ahk/ Installer adica SciTE4AHK300601_Install.exe si instalezi editorul de scripturi.

Cu astea 2 instalate, se da click dreapta pe desktop si se alege New AutoHotkey Script si apare un fisier script (e un fisier text). Se poate pune orice nume la el. Se da click dreapta pe el si se alege Edit Script. Se scrie in acel fisier sub ce e acolo

q::
send, 5C
return

Se salveaza, se ruleaza si apare in dreapta jos o iconita verde cu un H alb.

Pentru a opri script-ul se da click dreapta pe acea iconita verde si se da Exit.

Cat timp e activ acest script(adica pornit), cand vei apasa q se va scrie 5C. Evident, poti alege si alte combinatii de taste dupa preferinta.