| dianna92 a întrebat:

As dori sa stiu de ce mi se inchide laptopul dupa ce joc 5 minute anumite jocuri pe care le puteam juca ore in sir in urma cu cateva luni, poate chiar un an. Acum pot juca doar jocuri cu cerinte mici, gen Plants vs Zombies, si la ele nu am problema, laptopul se incalzeste dar nu se inchide. Am crezut initial ca trebuie sa imi curat laptopul insa l-am desfacut si e curat, abia avea ceva scame. Am cumparat si un cooler pad insa mare diferenta nu am observat. As dori sa stiu care ar putea fi problema pentru ca odata ce am desfacut laptopul, am pierdut si garantia si vreau sa stiu daca are sens sa il bag in service.

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

Cand lansezi anumite aplicatii, precum jocurile, care suprasolicita procesorul si placa video, este normal ca acestea sa se incinga.computerul are un sistem de aparare,sa zicem in potriva caldurii si anume "cand procesorul ajunge sa aiba o temperatura mult peste limita la care el afost creat sa functioneze, intra in protectie(se inchide computerul)pentru a evita arderea arderea, atat a lui, cat si a altor componente.
solutia?! Mergi la un service si cere sa schimbe pasta termoconductoare a procesorului, daca spui ca te-ai uitat si nu este praf si scame in sistemul de ventilatie al laptop-ului.si ai putea sa-ti mai cumperi si un coolpad, adica un stativ cu ventilator pe care ajezi laptop-up si incearca sa-l feresti de surse de caldura.Nu-l tine in pat, asigura-i o aerisire adecvata.

| dianna92 explică (pentru supermdmario):

Coolpad am deja si il tin pe masa deci trebuie dus la service. merci!

2 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Da, recomandarea e sa il duci la service! Chiar daca l-ai desfacut tu si ti s-a parut ca nu are praf la suprafata, cei de la service vor sti ce e de facut si daca e nevoie sa il curete! Succes!