| oceanoflove a întrebat:

As putea sa folosesc un hard disk extern pentru laptop ca instalez si alte aplicatii (pe el) intrucat nu mai am spatiu de stocare, iar unele aplicatii nu ma lasa sa le mut pe un card de memorie? Astept sugestii.
Si daca pot fi mutate pe HD de ce nu se poate pe stick-ul de memorie?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"daca pot fi mutate pe HD "

aplicțiile NU le muți pe hd extern, eventual le dezinstalezi apoi reinstalezi pe unitatea externa

| mihai69 a răspuns:

Te referi probabil la un telefon mobil, deoarece când e vorba despre calculatoare (laptop-uri) ne gândim la Programe, nu la Aplicații, și nici la mutarea pe un Card de memorie.
În acest caz, răspunsul este nu; dacă nu te lasă să muți / instalezi pe card, nu vei putea nici pe alt suport extern (hdd).

| anonimg a răspuns:

Nu stiu daca am inteles intrebarea ta.
Tu vrei sa conectezi un hdd la un telefon? Daca da, apar doua proleme:
1. risti sa iti arzi telefonul, deoarece hdd-ul are nevoie de curent ca sa fie functionabil;
2. telefonul s-ar supraincalzi, deoarece nu are putere sa "duca" datele in hdd (daca s-ar reusi acest lucru).

Unii producatori de aplicatii au construit aplicatiile in asa fel incat acestea sa poata functiona numai in memoria telefonului, pentru ca sa se asigure ca nu vor da erori.

| NLS a răspuns:

Aplicațiile deja instalate, nu le poți (și dacă poți, NU e indicat sa le muti pe alte partitii, indiferent ca e vorba despre o partiție dintr un HDD intern, HDD extern, carduri de memorie sau stickuri)

Daca aplicația e portabila, o poți muta unde dorești tu.

Pentru aplicații care se instalează, întâi le dezinstalezi din C:... Apoi cureți regiștrii cu CCleaner, sa nu rămână intrări "rătăcite", apoi o reinstalezi, și în etapa de reinstalare faci cum a zis Sierra: alegi partiția și calea dorita.*

*Exista și aplicații care nu vor mai funcționa, sau nu vor funcționa in parametri normali, dacă le instalezi in alta parte in afara de partiția C:

| PainTech a răspuns:

Da, poți instala aplicații și pe medii externe, problema cea mai mare ar fi sa nu scoți din greșeală stick-ul in timp ce aplicația funcționează.

Doar programele portabile pot fi mutate. Restul trebuie dezinstalare și reinstalate direct pe stick

| Ineys a răspuns:

Probabil l-ai folosit deja pe un telefon si l-ai formatat ca memorie interna sau ceva si asta il face utilizabil doar in telefonul respectiv pana e reformatat.

Mai e sansa sa-l fi setat pe read-only cand l-ai introdus in PC.
Trebuie sa reformatezi cardul pe NTFS, read-write si apoi te va lasa sa transferi date pe/de pe el in laptop.

Cat despre HDD extern, da, poti sa-l folosesti si sa instalezi aplicatii pe el.