| MadyMadutza a întrebat:

Buna seara, am o intrebare. Mi.am pus card de memorie pe telefon (Orange hiro) de 4gb dar nu ma lasa sa instalez sau sa actualizez aplicatii gen instagram sau what's app, zice ca nu e suficient spatiu de stocare. I.am dat sa se stocheze pe card, si la camera imi arata ca am memorie sa fac poze. Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Pai drepturi de administrator ai? Root ai facut? Cand le faci pe astea...o sa poti!

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Începând cu Android 4.0 aplicaţiile se instalează DIRECT în memoria internă - la majoritatea telefoanelor :(
Iar aceasta este destul de mică...
http://www.gsmarena.com/orange_hiro-5857.php
Deci, va trebui să faci puţină "curăţenie" şi să muţi aplicaţiile...

NU ai cum să le instalezi direct pe SD card DECÂT dacă telefonul are root ( şi custom_ROM )!

La acest model, aplicaţiile se instalează "automat" în memoria internă a telefonului.
Eventual, să-ţi cumperi un SD card extern compatibil ( microSD, preferabil de 32 Gb ) şi să încerci să MUŢI pe SD card ( cardul de memorie extern ) aplicaţiile/jocurile care se pot muta!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!
Iar altele sunt transferate doar parţial...

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar ( Manager ) care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.irobotz.appmanager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.SmartUninstaller

https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=burrows.apps.appmanager

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune!

| ioanoanea15 a răspuns:

Nu este chiar asa. Rootul nu are legatura cu stocarea. Rootul doar iti deblocheaza o partitie pe care o ai blocat de catre producator(adica partitia pe care sunt stocate fisierele decsistem). Intr-adevar rootul este util si ce il optii poti sa ai acces la o gramada de chestii dar rootul nu va face sa ti se descarce direct pe card. Sa iti explic cum sta treaba. Telefonul este setat sa stocheze fisierele pe o anumita partitie adica pe stocarea interna. Aplicatiile se pot muta pe card dar ele se vor descarca prima data in memoria telefonului deoarece asa a fost setat. Se poate seta ca sa se descarce si pe card cu ajutorul adbului sau cu unele aplicatii dar trebuie partitionat cardul.
Stiu ca ai dat deja funda dar totusi voiam sa iti explic cum sta treaba.

| raduionut99 a răspuns:

Muta pozele, muzica, filmarile si aplicatiile (cele care merg mutate), sterge memoria cache.

| MaduMadutsa a răspuns:

Ai încercat să dai un restart la telefon de când ai bagat cardul?

| MadyMadutza explică:

Nu,dar mi s.ar sterge toate pozele si aplicatiile dupa

| K0sti a răspuns (pentru MadyMadutza):

Pai drepturi de administrator ai? Root ai facut? Cand le faci pe astea...o sa poti!

| MadyMadutza explică:

K0sti : unde gasesc drepturile de administrator sau root, daca nu te superi.

| K0sti a răspuns (pentru MadyMadutza):

Drepturi de administrator vei avea dupa ce faci root! Cum faci root, gasesti pe Goagale, dar nu stiu daca e chiar indicat sa te bagi, daca nu ai mai facut asta...
Poti busi telefonul!

| MadyMadutza explică:

Daca ii dau formatare card ce se intampla? Cardul e bun nu are nimic, ca l.am pus si pe alt telefon si merge sa descarc de pe magazin play.

| AbbyClaire a răspuns:

Nu mai ai memorie suficientă