| Guslo_Te_1994 a întrebat:

As vrea sa cumpar un laptop care are sistem de operare free dos.Eu am salvat pe hard extern multe fisiere scrise in office 2013 pdf poze acest laptop le recunoaste sau trebuie sa instalez altceva.Mentionez ca am 54 ani deci nu ma prea pricep multumesc

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Acolo pe hard extern sunt bine.
cumpara laptopul si apoi instaleaza un sistem de operare Microsoft. e cel mai sanatos daca nu vrei sa iti mananci nervii.

| CuriousStuff a răspuns:

Asa cum bine a spus si rrrp, acest sistem de operare e ca si cum nu ai avea sistem de operare deloc. Trebuie instalat un OS (sistem de operare) pentru a putea folosi calculatorul. Acum ca o sa fie Windows sau Linux nu conteaza, insa fara un OS nu o sa poti face nimic.
Si subscriu inca o data la ce a zis rrrp, ei pun FreeDos ca sa nu spuna ca e fara sistem de operare, insa e inutil.

| rrrp a răspuns:

Trebuie instalat un sistem de operare (windows banuiesc ca e cel mai accesibil).

freedos e un sistem de operare antic care nu are interfata grafica (ferestre, internet). totul este in modul text.

practic este ca si cum nu ati avea sistem de operare dar il pun pe asta sa nu spuna ca nu are nimic.

deci trebuie sa chemati pe cineva care stie sa instaleze windowsul sa il instaleze.