| AnneK a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un laptop dar vreau sa fie bun pentru gaming si sa nu depaseasca 2500 ron. Idei?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

E bun laptopul din primul raspuns, doar ca cel mai bun pret este aici
http://www.esal.ro/......56942.html

| DeyCj a răspuns:

Pentru că și pierderea de vreme costă și încă cât nu îti recomand un laptop pentru așa ceva, mai ales de banii ăștia de care vei lua un low end ce nu este construit pentru așa ceva.Un laptop de gamming (singurul special cponstruit pentru asta) este Alienware(un altfel de Dell) și costa undeva la 6000 de lei cu tot cu transport.De banii ăștia îți poți face un desktop de claitate foarte bună dimensionat special pentru gamming, cu un proicesor rapid și o placă grafică generoasă pe Nvidia.Succes

| TatooMaker a răspuns:

Nu face greseala sa iti iei un laptop pentru gaming. Eu am laptopul asta din vara. De la inceput aveam probleme cu driverele, am reinstalat windowsul de 3 ori ca sa mearga acceptabil team fortress 2. Dupa 1 luna in care tf2 mergea relativ bine, am inceput sa joc niste jocuri un pic mai pretenitoase. Dar nu cine stie ce, incepusem campania de call of duty 4. Am jucat eu 2-3 zile campaniade cod4 si apoi laptopul s-a oprit brusc. Tastatura frigea si pe spate nici nu puteai sa pui mana. Am pus o carte sub laptop sa ii las colerului loc de aerisire si am continuat. Nu am mai intampinat probleme timp de 1 saptamana, apoi a inceput sa se inchida si cu cartea sub el. Acum cred ca placa video si procesorul sunt foarte afectate de caldura aia si nici un joc pe miniclip nu pot sa joc fara sa se sacadeze. De obicei se intampla asa : intru in league of legends, am 120fps iar dupa 2 minute imi scade fps-ul la 30-40 pentru ca detectorul de temperatura gaseste caldura si reduce performanta laptopului. Eu mi-am facut un calculator decent la 2200 lei si joc aproape tot ce vreau. Am investit in componentele foarte importante ca sursa si placa de baza. Placa video e un radeon 6670 si procesorul un phenomII x4 quad core la 3, 4 ghz. E bunicel si planuiesc sa imi achizitionez un radeon 7750 ca placa video ca sa ma duc mai departe cu jocurile pretentioase.
Succes!

| N0xEterniS a răspuns:

laughing Nici un laptop nu e bun pentru gaming, pentru ca are cooler`ul mic.
Ia-ti si o sa faci aceeasi greseala ca mine.
Mi-am luat un laptop de la Toshiba, din Franta la 800 Euro.
E foarte bun, procesor mare, placa, rami mari.
Dar, cand joc de ex : NFS RUN la High, imi apare o fereastra si imi spune ca am probleme cu cooler`ul si atunci cooler`ul incepe sa se invarta la putere maxima.
Mi-am luat cooler extern si tot mai am probleme de ex la BATTLEFILD 3 la High, iar imi spune ca am probleme.
Poti sa ai praf, poti sa nu ai, cooler`ul singur nu prea reuseste sa raceasca piesele, daca jocul cere multe resurse.
Nu se compara cu o unitate care e jos + ca are un cooler mare.
Si daca in casa e si cald, spre exemplu iarna, cooler`ul baga aer cald in laptop si chiar ca nu o sa poti sa joci nimic.

| Treistariustar a răspuns:

Uite unul care depaseste putin dar este mult mai bun http://bit.ly/1w8GNZY

| Lavinia4you a răspuns:

Buna annek, poti gasi o gramada de modele in acel buget maxim pentru jocuri, iti recomand sa arunci o privire aici http://www.cumpar.net/gaming/laptop-gaming/ pentru ca sunt deja recomandari pentru laptop-uri de gaming ieftine,

| PwNZ a răspuns:

Pentru gaming la 2500 lei cam greu.(depinde la ce te referi cand zici gaming).
Pentru cateva jocuri ce nu necesita placa si ram poti sa iei un I5 cu un procesor de 2.5 ram de 6-8 si o placa video de 2gb cam la banii astia. Dar pentru gaming ai nevoie de un i7. De obicei sa stii ca laptopurile sunt mai slabe ca un calculator. Nu au atatea coolere si toate alea.

| AnneK explică (pentru PwNZ):

Stiu ca la pretul asta e cam greu, dar cam asta e bugetu' alor mei. Cand zic gaming, nu ma refer la Sims sau mai stiu eu ce chestiute din astea. Vreau ceva pe care sa imi mearga cel putin L4D 2 si alte shootere care nu imi merg pe amaraciunea asta de calculator din 2004.

Răspuns utilizator avertizat
| AnneK explică:

Mersi tuturor. Pai cred ca o sa imi iau acel Asus, o sa imi cumpar un cooler extern destul de serios si cam asta e, ca parca nu as vrea sa ma intorc la calculatoare, vreau ceva portabil.