| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un laptop(am ajuns la concluzia ca laptop-ul este cel mai bun pentru orice, jocuri, business, poze, video, etc), nu stiu care este cea mai buna marca de laptop, iar daca exista o cea mai buna marca de laptop, nu stiu care este cel mai bun laptop de la aceea marca deoarece fiecare laptop are plusurile si minusurile lui, offf.
Din experienta mea pot spune ca Apple este cea mai buna marca de laptop, iar cel mai bun model de la Apple este MacBook Pro, dar exista o problema, nu multe jocuri sunt compatibile cu sistemul de operare OS X/OS X Lion, la cat de bine fabricate sunt MacBook Pro, la ce aspect au, la ce procesoare, rami, HDD, etc, au ele nu mai incape comparatie cu alte laptop-uri.
Astept raspunsuri de la voi, care credeti din experienta voastra ca este cea mai buna marca de laptop, si de la acel brand, care este cel mai bun model de laptop.
Dau funda celui mai concret, exact si explicit raspuns.

12 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Se vede de la o poștă cu nu ști nimic despre calculatoare, fie desktop sau laptop. Nu știu unde ai auzit că laptopurile sunt mai bune pentru jocuri, dar te informez că nu este așa, ba dimpotrivă. Cât despre afirmația ta cum că Apple ar face cele mai bune laptopuri, iar este complet falsă. Apple nu face nimic altceva decât să cumpere componente de la alte firme și să le asambleze într-o fabrică chinezească sub logoul Apple.
Cu 2000 de lei, poți cumpăra un laptop cu performanțe decente, de la orice firmă, pe când de la Apple pentru aceleași componente, plătești aproape dublu. Un desktop, întotdeauna va fi mai performant și mai ieftin decât orice laptop sau tabletă.
Sper că te-am lămurit.

| laptopnews a răspuns:

Asa e! Laptop-ul iti ofera portabilitate, iar acum gasesti laptop-uri cu configuratii capabile sa faca fata ultimelor aparitii in materie de jocuri.
Iti recomand ceva de la Asus. Pentru gaming exista seria G...
http://www.emag.ro/......3JW-SX119D
Laptop Asus G53JW-SX119D cu procesor Intel® CoreTM i5-460M 2. 53GHz, 4GB, 500GB, nVidia GeForce GTX460M 1. 5GB
Care e bugetul maxim de care dispui?

| KodrutZ a răspuns:

Ai ajuns la o concluzie foarte proasta. Cele mai bune laptopuri sint desktopurile, fara nici o urma de discutie, atita vreme cit NU ai nevoie nici de mobilitate, nici probleme de spatiu.

| JohnnyBi a răspuns:

Cele mai bune laptopuri...nu sunt Apple ci Alienware happy. la 23000 roni iei o jucarie care face de ras peste 80% din calculatoarele de pe piata, adaugand si mobilitate la o platforma de gaming exceptionala. varianta mai ieftina ar fi Asus republic of gamers (acelasi lucru ca Alienware la 23000 ron il iei la 8300, dar nu e Alienware). dar pune in discutie cel mai bun din ce punct de vedere?
-gaming: Alienware, Asus ROG, Toshiba qosmio
-viata bateriei: macbook pro (al lui frate-miu il tine bateria cam 8 ore sau ceva de genul la monitor de 15. 6)
-muzica: mi se pare HP-urile se aud cel mai bine
eu am un Dell studio 1555, si dupa 3 ani de cand il am cu word deschis si un browser ma tine cam 4-5 ore bateria, l-am zdruncinat destul de mult si am schimbat doar hardul si tastatura la el (mi-au sarit tastele de la uzura, scriu foarte mult pe el).
-fiabilitate: Toshiba, Asus, Dell au cea mai lunga viata.
acum cu macbook ala de care zici tu nu e problema, poti rula si windows pe el nu doar OS X, avantaj mare e ca nu prea sunt virusi pentru sistemul ala de operare, si tot ce face Apple e durabil, dar nu isi merita deloc banii. aceleasi componente intr-un laptop le iei pana la jumatate de pret pe un Toshiba de ex. am tovarasi cu Toshiba tecra de 7 ani incoace si merg brici, deci fiabile sunt.
repet, depinde ce vrei de la un laptop ca sa te orientezi care e cel mai bun pentru ce vrei tu. ca daca iei un gaming platform nu te astepta sa tina 10 ore bateria, si daca iei un laptop pe care il tine 10 ore bateria nu te astepta sa joci mass effect 3 la ultra high... sau sa asculti muzica sa crapi peretii pe un laptop

| 0rlando a răspuns (pentru JohnnyBi):

Alienware costă dublu doar pentru carcasa lor cu luminițe, în rest toate componentele folosite de ei, se găsesc în orice magazin la jumătate din preț.

| JohnnyBi a răspuns (pentru 0rlando):

Pai platesti firma. stiu. dar oricum o dai comparti bmw cu ford, oricum rotesti situatia, chiar daca au exact aceleasi chestii in interior/exterior fordu va fi mai ieftin ca nu scriw bmw pe el. aceeasi prostie si aici. dar cat timp vrei mobilitate si performanta nu gasesti la un pret mic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am momentan un Asus K61IC(detaliile sunt pe net), laptop-urile de la Alienware nu imi plac de nicio culoare, sunt urate, imi place in schimb si v-am mai spus Apple, dar de ce sa iau un laptop care este alcatuit din multe piese de la Dell, Hp, Asus, si alte firme, si apoi asamblate de o firma chinezeasca intr-un laptop, la fel si la telefoane, de ce sa-mi iau iPhone 4S cand imi pot lua un Galaxy SII sau un Galaxy Note, eu nu cred ca Apple este chiar atat de slaba pe cat spuneti voi toti, sincer, am un produs de la Apple si nu mi-a facut absolut nicio problema.

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/laptopuri-reducere.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa

| John1973 a răspuns:

Uite aici un laptop bun http://bit.ly/1wAfaNA

Răspuns utilizator avertizat
| idcatalin a răspuns:

Cea mai buna marca este Sony. Experienta pe care o vei avea cu Sony este pur si simplu uimitoare mult peste alte brand-uri. Suportul este foarte foarte bun si te poti convinge de asta daca intri pe chat-ul lor online.

Seria Z este cea mai rapida la momentul de fata si are o gramada de facilitati. In plus se fabrica doar in Japonia.

Un top cu cele mai bune laptop-uri il gasesti pe :
http://www.topcadouri.ro/Top-5-Laptop.php

| Alexandrescu_Alin_1988 a răspuns:

Alienware, chit ca il vrei pentru business, ca il vrei pentru jocuri, ca il vrei pentru orice altceva, este cel mai tare, eu detin unul de un an de zile si sunt indragostit, puteam sa il vand si sa scot undeva la 1000 de dolari pe el si nu m-am indurat.

Daca te intereseaza marimea... acesta nu este laptopul pe care il doresti, dar daca te intereseaza performanta si sa dai bine oriunde inclusiv la o sedinta. ti l-as recomanda.

Poti opta pentru dimensiuni mai mici ex: 14"

Mult succes!