| aXy99 a întrebat:

As vrea sa-mi iau niste casti pentru telefon si nu ma pot decide intre: SONY MDR EX450ADH si SONY MDR XB50APB. Voi ce-mi recomandati? As putea lua si altceva, dar sa nu depaseasca 150 de lei.
Mentionez ca ascult muzica cam din toate genurile si voi folosi castile la telefon pentru aproximativ 1 ora si jumatate pe zi (~4 zile pe saptamana).

15 răspunsuri:
| IvyOlivia a răspuns:

Îți recomand SONY MDR XB50APB

| aXy99 explică (pentru IvyOlivia):

Poti sa aduci si cateva argumente?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce telefon? Ce inseamna muzica "cam din toate genurile" mai exact. Pe mine de exemplu daca ma intreaba cineva, "mouse music" si de-alde Alina Eeremia nici macar nu merita eticheta de "muzica" si oricum se aud cam la fel pe orice rahaturi de scule. Specificatiile sunt aproape identice, dar eu consider ca arunci banii pe geam. Ce ai putea sa faci:

1. Iei doua loot box-uri de la Brainwavz Audio. Eu am dat fix 14 dolari cu tot cu transport si am primit o pereche de Delta IEM care se vind pentru un pic mai mult, exista sansa si sa primesti casti la 150 de dolari. Oricum, iesi bine si o sa ai niste casti pe care nu le are mai nimeni in jur, facute foarte bine si cu un raport pret/calitate excelent. Castile pe care le-am primit eu: https://www.brainwavzaudio.com/products/delta-black-with-mic-remote
Loot box (se pare ca pe luna asta s-au dat toate): https://www.brainwavzaudio.com/collections/on-sale

2. As lua astea de la Sennheiser (se aud mai tare ca alea de la Sony, daca tii musai sa innebunesti): https://www.pcgarage.ro/casti-in-ear/sennheiser/cx-200i-black/

3. As pune frumos 100 RON deoparte sa scot o fata simpatica in oras si mi-as lua astea, niste casti foarte cinstite care suna incredibil de bine pentru pretul lor (chiar comparate cu niste dopuri Shure de vreo 150 EUR - vorbesc din experienta, nu din ce am citit pe net sau au zis unii-altii): https://www.pcgarage.ro/casti-in-ear/xiaomi/mi-dual-driver-black/

| Maxxxi a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hei salut vad ca te pricepi in legatura cu casti si de astea, as vrea sa imi iau si eu niste casti dar eu am telefon cu mufa usb c si nu pot cumpara casti cu jack 3.5 mm(universale).As vreas sa imi iau de undeva de unde sa fie de calitate si as da cam 50-60 roni pe ele.M-am gandit sa imi iau casti bluetooth si gasesc in banii astia la reducere dar au rewieuri slabute.Tu ce imi recomanzi?

| aXy99 explică (pentru Maxxxi):

Nu gasesti in 50 de lei casti bluetooth. La 150 gasesti de la Xiaomi decente.
https://www.emag.ro/......DST6L5BBM/

| aXy99 explică (pentru Maxxxi):

"vad ca te pricepi in legatura cu casti si de astea"
Din raspunsul lui denota fix opusul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Maxxxi):

Casti BT de 60 RON? Hell no! Standardul BT e infect pentru audio. Daca ai telefon cu suport apt-X, deja e alta treaba. Buba e ca niste casti cu suport apt-X decente deja pleaca de pe la 200+ RON. Personal, ca si calitate audio, nu recomand nimanui casti wireless. Uite, am testat de vreo doua luni incoace - si mi le-au si lasat sa le folosesc pe viitor - Sennheiser GSP 370. Casti "de gaming" cu specificatii foarte bune, conexiune doar wireless cu ajutorul unui dongle USB care foloseste un codec Bluetooth optimizat, insa cu mult sub apt-X ca si calitate. Rezultatul e infect. Daca as fi dat 950 RON cit costa pe ele, le returnam din secunda doi. Asa, daca tot mi le-au dat oamenii moca, le mai pastrez pentru ca sunt foarte comode, autonomia de 100 de ore chiar e pe bune, nu e doar reclama, iar virtualizarea 7.1 e destul de misto. P.S. Exista adaptor de la USB-C la 3.5, ce naiba! Ce telefon ai?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Lumineaza-ma, te rog. Cum ai ajuns tu la cele doua de la Sony? Crede-ma ca iubesc multe chestii de la Sony, am ultimul model de walkman cu caseta pe care l-au lansat inainte sa treaba la spanacuri de-astea digitale, PlayStation-urile sunt extraordinare, telefoanele mobile inca au unele chestii foarte misto pe partea de display/camera/audio, insa doape la 150 RON... majoritatea efectiv nu isi merita banii. Zi si mie ce scule audio ai testat la capitolul casti, ce tipuri de fisiere hi-res asculti, cum suna Mariza sau Gregory Porter pe ele.

| IvyOlivia a răspuns (pentru aXy99):

Iubitul meu are acest model de mult timp și este foarte mulțumit. Dar totuși căștile wireless sunt mai bune.Eu am aproape de 2 ani modelul MDR-ZX220BT de la Sony.

| aXy99 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am citit multe review-uri (de pe site-uri de specialitate) si am primit recomandari de la persoane mai informate decat mine (la acest capitol). Nu sunt fan Sony, pur si simplu am primit ca recomandare aceste casti si am citit mai multe review-uri despre ele si erau in principiu pozitive.
Nu stiu ce fisiere hirez vrei tu pentru telefon, nu sunt audiofil, am casti mai bune pentru pc, dar nu vreau sa le iau pe drum. Castile le voi folosi in drum catre facultate, fac zilnic aproximativ 2 ore (dus-intors) de 4 ori pe saptamana. Nu vreau cine stie ce calitate, stiu ca e greu de obtinut la pretul ala, dar vreau ceva decent, peste calitatea castilor care se dau odata cu telefonul. Am un Samsung galaxy s6 edge si voi cumpara in saptamanile care urmeaza un Xiaomi Mi9T PRO (care vine fara casti).
Am spus ca denota opusul unui cunoscator din ce ai spus din urmatoarea afirmatie facuta: ""mouse music" si de-alde Alina Eeremia nici macar nu merita eticheta de "muzica" si oricum se aud cam la fel pe orice rahaturi de scule." Nici macar daca ma inregistrez cum ragai nu se va auzi la fel pe orice dispozitiv straight face Conteaza foarte mult, desigur, la bugetul meu nu ma astept la cine stie ce, dar si putinul ala in plus conteaza. Nu voi folosi niciun DAC si probabil putine melodii in format flac pentru ca voi folosi castile exclusiv pentru TELEFON. Continut audio + muzica.
In ultimul timp am ascultat in principal: metal, electro-swing, electronica, muzica clasica, r'n'b si ceva rap.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Bai, uneori "mouse music" e mai bine sa il asculti pe scule de doi lei. Din curiozitate am ascultat ultimul album Madonna si m-am ingrozit. Calitatea fiind hi-res si castile/boxele pe masura (Koss Porta Pro si Fluid Audio FX8). Efectiv nu imi venea sa cred in ce hal poate sa sune. Pe de alta parte, sa asculti un Gregory Porter... chiar daca nu e genul tau de muzic, ci pur si simplu sa asculti ceva produs cum trebuie si care suna cum trebuie. Pentru streaming pe telefon nu ti-as recomanda sa ingropi atitia bani in doape. Eu am fost foarte impresionat de Xiaomi - am Mi Piston Basic. Voi reveni cu impresii dupa ce iau la tavalit Delta-urile, despre care am tot auzit numai de bine. https://www.head-fi.org/showcase/brainwavz-delta.16605/reviews

| aXy99 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu ce inseamna mouse music, nu ascult madona sau alina eremia, dar imi dau seama dupa cum te exprimi ca esti mult prea subiectiv. 100 de lei nu mi se par atat de multi de dat pentru o pereche de casti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Mouse music - muzica facuta din mouse, fara instrumentisti ca lumea. Madonna am ascultat in perioada ei de glorie pe la TV, ulterior am pus mina si pe ceva hi-res-uri, nu e ca as avea eu ceva cu Madonna. Cu AE si majoritatea mizeriilor sub-mediocre care se promoveaza la noi desigur ca am ceva, atita vreme cit avem artisti precum Alexandrina Hristov care trec, practic, neobservati. 100 de lei nu zic ca sunt prea multi, dar in momentul in care nu primesti macar un cablu solid si incinte metalice/dual driver... in majoritatea cazurilor platesti doar brandul si te alegi cu niste casti de 10 dolari. Nu de alta, dar daca e de luat doape care sa isi merite banii cu adevarat si sa ofere o altfel de experienta audio, imi iau asa ceva - https://www.brainwavzaudio.com/......-earphones - pot sa schimb cablul bine-mersi cu unul mai capabil sau sa il inlocuiesc pur si simplu cand se buleste, sunt gindite cu cap, suna cum se cade. P.S. Nu ma arunc dupa branduri, dar sunt fan pe viata al chestiilor facute sa dureze/sa poata fi mentinute prin inlocuirea unor parti/sa se poata upgrada. De exemplu, Koss Porta Pro - le am de vreo 10 ani, le-am schimbat buretii de cateva ori, si parca as da 100 RON daca as gasi pe cineva care sa imi schimbe cablul cu unul ca lumea.

| aXy99 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cablu solid? Ti se pare de proasta calitate? Acum cateva ore cineva mi-a marturisit ca le are de 3 ani si inca functioneaza perfect.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Depinde cum are fiecare grija de ele. De cele mai multe ori se duce naibii contactul de la jack sau/si casti fiindca se trage aiurea de ele, cu voie ori fara de voie. Asa si eu am Mi Piston Basic-urile de la Xiaomi de mai bine de un an si merg fara probleme.