| cosmin986522 a întrebat:

As vrea sa-mi scimb placa video cu una mai buna si am vazut pe net niste placi dar as vrea sa stiu din astea 3 care ar fi cea mai potrivita:
1.Placa video Gigabyte Radeon HD 5830 1024MB DDR5
2.Placa video Gigabyte ATI Radeon HD 5830, 1024MB, DDR5, 256bit, HDMI, DVI-I, PCI-E
3.Gigabyte GF GTS250 OC 1GB 256bit DDR3 PCI-E N250OC-1GI Placa video
Am slot PCI-E x16

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

La 1 si 2 e vorba de aceleasi placi...
3 e o placa foarte depasita.

Iti recomand modelu asta:
http://www.pcgarage.ro/placi-video/sapphire/radeon-hd5830-1gb-ddr5-256-bit/
Are un raport calitate/pret exceptional. :)

Nu e vorba numai de slot, ci e vorba si de restul sistemului. Daca ai un sistem slab, indiferenta de placa video, aceasta poate fii trasa in jos de procesor.
Pentru 5830 iti recomand un dual core overclockat sau quad core. :)
Daca ai ceva mai slab caruia nu vrei sa ii faci upgrade, nu isi are rostul asa o placa video. :)

| matrixismyname a răspuns:

Eu fiind fan nVIDIA, iti sugerez ORICE de la nivida. Insa daca ar fi s-o luam dupa performante... #2.