| draand28 a întrebat:

As vrea sa stiu cum conectez un SSD sata 3 Kinsgtone 120GB 2, 5inch pe care-l folosesc la laptop acum, la noul meu PC cu placa de baza Placa de baza ASRock 970 Pro3 R2.0. Daca imi dati si link de unde fac rost de cablu respectiv (daca e nevoie) dau funda!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Daca mi-ai putea spune si ce model este ssd-ul ti-as putea spune sa iti cumperi un cablu sata : http://www.pcgarage.ro/......60-cm-red/ ( asta in caz ca ssd-ul este pe sata ) sau un adaptor de genul : http://usb.brando.com/prod_img/zoom/UADAP009500_03_L.jpg ( in caz ca ssd-ul este pe interfata mSATA )

Bafta!

| draand28 explică (pentru Jipa95):

Asta e ssd-ul meu: http://www.emag.ro/......E3DZKBBBM/
As prefera un Magazin in Romania...

| Jipa95 a răspuns (pentru draand28):

Da. Iti cumperi un cablu sata : http://www.pcgarage.ro/......60-cm-red/
Alimentarea o faci tot printr-un cablu sata de la sursa.

| draand28 explică (pentru Jipa95):

Credeam ca o sa te prinzi din Linku de la eMAG... Eu am mSata... Conectorul dintre placa de baza si SSD la laptop este exact ca si cel de HDD pentru laptop 2. 5inch.

| Jipa95 a răspuns (pentru draand28):

Pretenash, vad ca tu nu te-ai prins. Sa-ti mai repet inca odata ca acel ssd NU ESTE pe interfata mSATA si ca il poti conecta fara probleme la pc cu un cablu sata?
ps : si cum ai vrea sa fie conectorul dintre placa de baza si ssd la laptop? Atat un ssd de 2.5'' cat si un hdd de 2.5'' au mufele de intrare asemanatoare atata timp cat ambele sunt pe SATA!

| draand28 explică (pentru Jipa95):

Asculta-ma o secunda! Eu acum pe loc imi inchid laptopu, ii scot SSD-ul si iti arat ca nu are nici un fel de mufa in care sa intre un cablu la asemanator cu cel din linkul de la pcgarage. Revin in 10minute, cand pun SSD-ul la loc sa iti pun si poza!

| draand28 explică (pentru draand28):

Oo gata boss, am inteles, m-am uitat mai atent la mufa si la un video pe youtube. Ai funda!

| Jipa95 a răspuns (pentru draand28):

Ma bucur ca ti-ai dat seama!