| RAY a întrebat:

As vrea sa stiu cum vad programele care pornesc la start si cum pot face sa nu mai porneasca o data cu windowsul, pentru windows 8.1, 7, xp,multumesc,dau fundita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ccleaner nu trebuie sa lipseasca din niciun windows.Cand il deschizi in stanga ai optiunea „unelte" si apoi „Start". Acolo vezi toate programle ce pornesc odata cu windows-ul.Dai click pe programul care nu mai vrei sa ruleze si apoi in dreapta ai optiunea de dezabilitare, adica sa-l opresti si optiunea de stergere daac vrei sa stergi din start programul.Mai intai dezabilitezi ca sa vezi daca nu cumva e afectat sistemul dupa oprirea acelui program. Daca afecteaza, poti intra din nou acolo si sa-l abilitezi. Ceea pe start-msconfig nu poti face asta.De acolo il stergi si sters este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei neaparat msconfig, la win 7 start-in casuta de cautare scrii run, ok si apoi scrii mersi config.
La win 8 duci sageata sus in dreapta, la search scrii run, click e run si acolo scrii msconfig, ok. sau enter.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu,nu vreau neaparat vreau doar sa nu intre atatea programele la start ca afaceteaza butarea

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Poti scoate de exemplu programele care le poti deschide cand vrei tu de la iconite.Sunt programe care la instalare isi fac singure loc in start up.de exemplu eu am scos messu, adavnced system care, ccleaner, etc.programe care le pot deschide singur cand vreau.dar mai sunt alte programe care e musai sa le lasi acolo, in startup.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Antivirusul?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Daca stergi iconitele de pe desktop ele numai intra la start up?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Daca e setat si in web, lasa-l. Spuneai ceva de boot-are lenta cand intra in windows, antivirusul tine cam mult la boot-are. Daca vrei, scoate-l din start-up si il deschizi apoi. Daca mai ai programe gen to.r.ent,si ele pornesc la boot-are, scoate-le si pe alea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Iconitele de pe desktop nu are treaba cu bootarea.Progrmale se afla in start, jos in stanga, ia iconitele sunt o comanda rapida.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar iconitele de pe desktop sunt o comanda rapida, o copie a celor din start-all programs.

12 răspunsuri:
| iSharan a răspuns:

Clic start -> search run -> si scrii msconfig-> o sa apara un meniu sus si dai clic pe start up

| RAY explică (pentru iSharan):

Valabil si in windows 8, 7? vad ca pe xp merge

| xBesTLifeX a răspuns:

Descarca CCleaner, instaleaza-l (vezi ca ii si pe romana), deschide-l si dai la Unelte si dupa la Start si vezi ca is acolo aplicatiile care pornesc odata cu Windows, ca sa nu mai porneasca selectezi si dai Dezabilitat

Aici ai si link:
http://download.cnet.com/CCleaner/?part=dl-&subj=dl&tag=button

| lepy706 a răspuns:

Merge msconfig pe tot de la windows!