| alliyn13 a întrebat:

As vrea sa stiu daca ar merge o placa Nvidia QuadroFX 4600 768MB 384biti gddr3 pe un PC cu 8gb ram ddr2 si procesor xeon quad de 24?(da are pci-e)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste aici: https://computere.net/ce-este-bottleneck/

| alliyn13 explică (pentru Salontanul):

Eu zic ca are destul ram/cpu

| Salontanul a răspuns (pentru alliyn13):

Aici nu-i vorba de cantitate ci de viteza de transfer. Problema se pune atunci cand placa video „cere" mai mult de la un procesor mai slab. Memorie ai de ajuns, e adevarat. Dar si ea daca este una cu viteza de transfer mica impiedica activitatea mai rapida a sistemului. Ca sa pot sa-ti raspund corect era bine sa stiu denumirea procesorului, frecventa memoriilor si denumirea sursei de alimentare.

| alliyn13 explică (pentru Salontanul):

Intel Core 2 Quad Q6600, 8Mb cache, fsb 1066
8GB of 800 MHz ECC memory
( https://www.diabloscomputer.ro/......ws-10-home ) te uiti aici daca vrei (sursa nu arata)

| Salontanul a răspuns (pentru alliyn13):

Daca n-ai bani de de un PC mai bun, asta e. De mers va merge dar nu la capacitatea ei maxima. Nu-mi dau seama ce-o fi cu alimentarea si cu viteza memoriilor dr procesorul mergand cu FSB la 1066 Mhz este destul de apropiat de placa video si nu vei avea probleme vizibile doar daca vei dori sa folosesti jocuri mai noi.

| alliyn13 explică (pentru Salontanul):

Gen se impaca bine dar nu ruleaza capacitate 100%?
Daca poti aproxima un procent ar fi perfect... happy

| Salontanul a răspuns (pentru alliyn13):

Da. Se impaca bine dar nu va putea fi folosita la maxim. Asta cu procentul n-o pot face. Pentru asta trebuie sa ai piesele si sa verifici cu niste programe speciale care costa bani. Dar asa aproximativ, un 70-80% poate fi si chiar mai mult.

| alliyn13 explică (pentru Salontanul):

Merci

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Salontanul):

Viteza memoriilor nu e importantanta, RAM sa fie, ddr2 e foarte buna

| Salontanul a răspuns (pentru Claudiu1905):

Daca viteza memoriilor este mica incetineste sistemul. Orice activitate a sistemului se produce in bucatarie( memorie RAM). Daca viteza de intrare si de iesire din "bucatarie" este mica servitul la "mese" este mai greoi. Stai linistit sca stiu ce vorbesc. De altfel nu am nevoie de sfatul tau. Nu ti l-am cerut eu.

13 răspunsuri:
| Claudiu1905 a răspuns:

Trebui sa vezi ce generatie de pci-e este recomandata pentru placa video (probabil pci-e 3.0) si sa vezi daca placa de baza suporta aceeasi generatie de pci-e. De mers merge oricum, dar cu performante mai mici

| Claudiu1905 a răspuns (pentru alliyn13):

Placa video nu e buna pentru jocuri, doar pentru videoclipuri si internet, e foarte slaba. N-am verificat procesorul, dar nu te poti astepta la prea mult in pretul asta. PC.ul e vechi, nu se mai poate face upgrade, Dell e o marca slaba, plus ca e refurbished, nu se stie cat mai tine. Categoric bani aruncati. Daca vrei sa-ti construiesti un computer, fara un prieten care sa te ajute n-ai cum. Oricum nu are rost sa-ti bati capul cu refurbished ori second hand, nu sunt bune, nici ca performanta nici ca rezistenta, in special placile video care sunt doar cu numele

| alliyn13 explică (pentru Claudiu1905):

Taci draq