| David_New_1992 a întrebat:

As vrea sa stiu daca mi se potriveste aceasta placa video ( http://www.emag.ro/......D1P81BBBM/ )
.Am placa de baza ASRock G41M-VS3(DDR3 si 1333mHZ) si procesor Intel(R) Celeron(R) CPU E3400 @ 2.60 GHz.
Si as mai vrea sa stiu daca e vreo problema daca instalez inca 4gb rami. Adica... Eu mai am inca 2gb (pe un slot) iar pe celalalt slot vreau sa mai pun inca 4gb. E vreo problema daca nu e 2x2 si e 2x4?

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Nu e o problema cu memoria ram, atat timp cat Windows-ul e pe 64 biti, si nu pe 32. Pe Windows 32 biti e recunoscuta memoria pana la 4 gb, dar pe versiunea 64 biti nu exista o astfel de limitare. Daca mai pui 4 gb, iti recomand sa fie de aceeasi frecventa, pentru ca investitia sa merite.

| Jipa95 a răspuns (pentru dannyel86):

Cata memorie ram este recunoscuta pe 32 biti? SI versiunea de 64 biti nu are o astfel de limitare? Hai sa te invat eu!
1. Pe 32 biti este recunoscut 3.2gb ram, maxim!
2. La 192gb ram este limitate sistemele de operare windows x64

| dannyel86 a răspuns (pentru Jipa95):

Multumesc pentru lamuriri! happy Evit sa dau date exacte, pentru ca pot gresi, de aceea prefer doar sa le estimez. "Pana in 4 gb" il cuprinde si pe "3.2 gb", iar limitarea pe 64 de biti se referea la cei "3.2gb" de care vorbesti tu, nu la cea maxima, pe care ai mentionat-o ulterior (192 gb). Informatiile date de tine sunt corecte, dar mie imi place sa fiu cu picioarele pe pamant. Poti ajunge, fara indoiala, la 192 gb memorie ram, dar omul de rand nu are cum sa acceada, pentru moment, la un astfel de sistem, care banuiesc ca are rostul lui.

| David_New_1992 explică (pentru Jipa95):

Poti sa-mi spui daca se potriveste placa video? big grin

| Jipa95 a răspuns (pentru David_New_1992):

Da, se potriveste de minune!

| David_New_1992 explică:

Va multumesc mult. Ramii sunt de aceeias frecventa dar totusi. Se potriveste placa video?