| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu un laptop consuma mai putin curent ca un pc? si cam cat pe luna?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Logic, doar leptopul nu are unitate centrala ci vine integrat monitorul cu tastatura, memoria ram, hardiscul, etc. Nu stiu cat vine pentru ca nu ma aflu in Romania dar depinde cat uz ii dai in fiecare zi. Mai trebuie sa stii ca incepand din noiembrie se va scumpi curentul timp de 13 ani.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Dar cam cati wati? da un exemplu

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu, mai bine tac decat sa zic o prostie.

| ahileintaiul a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite aici un test facut pe un Acer. Consumul depinde de activitatea facuta.

http://forum.notebookreview.com/......1810t.html

| Alien a răspuns:

Un laptop obisnuit consuma in jur de 40-60 de wati cat si un bec!

| anonim_4396 explică (pentru Alien):

Atat de putin incredibil

| roberta2001 a răspuns:

Da asa este. Un PC are sursa de 2-3 ori mai mare decat un laptop din cate stiu eu. Laptop-ul are sursa mai mica deoarece si el e mai mic. Si telefoanele, smartphone-urile ca exemplu. Alea sunt niste mini pc-uri si consuma mai putin decat un bec.

Un PC practic are nevoie de grafica... si placa video "mananca" cel mai mult curent.

| tiberiu1188 a răspuns:

Da consuma foarte putin sunt voltaje mult mai mici ca la pc