| anonim_4396 a întrebat:

Așa arătau televizoarele in anii '30:

https://ibb.co/pf6DZDL

Tehnologia a avansat mult iar în prezent avem televizoare din ce in ce mai sofisticate. Totuși, mă întreb, cum puteau oamenii acelor vremuri sa se "chiorască" la ecranul acela de foarte mici dimensiuni?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

În anii '30 televizoarele erau un miracol al tehnologiei. Chiar și zece secunde de imagini văzute pe un ecran minuscul erau o experiență până atunci inimaginabilă. Pe vremea aia oamenii nu se "chiorau" ore în șir la televizor cum se chiorăsc astăzi.

Asta a început să se întâmple pe scară largă abia vreo 20 de ani mai târziu, prin anii '50.

Și nu înțeleg ce este atât de greu de imaginat? Este exact ca și cum ai întreba "cum puteau oamenii de acum 30 de ani să trăiască fără smartphone?". Uite că puteau să trăiască foarte bine cu telefonul cu disc.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Era ceva nou pentru acele vremuri. Noi care le stim pe astea de acum, nu putem intelege tehnologia de atunci.
Unii nu stiu ce era un tv cu tub cinescopic, pe care l-am apucat si eu. Aveai doar un program, maxim două, care au fost ceva mai incoace.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uite ca puteau, asa cum si noi sau parintii nostri pentru aia mai tineri sunam de la telefonul cu disc, sau ascultam muzica la casete.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Puteau, căci erau avizi de informație și de noutate.

| dullcat a răspuns:

Nu stiam ca a existat si astfel de model. Unele surse arata ca e din anii 1920.https://www.youtube.com/watch?v=TszSjE_kQwg

Asta e mai dragut, din 1930: https://www.retromaniany.com/1930_th_tvs.html

Probabil stateau mai aproape de el, nu la 2-3 metri distanta?

| wildthing a răspuns:

Pentru ca nu exista o optiune mai buna.
In acele vremuri chiar si detinerea unui radio era mare smecherie, deci imagineza-ti cine avea posibilitatea sa-si cumpere ceva atat de "hi-tech" cum era un televizor.winking Acel ecran de foarte mici dimensiuni era o minune a tehnologiei si te considerai buricul pamantului daca aveai privilegiul sa te "chiorasti" la unul.winking

| TheGentleman a răspuns:

Dacă nu aveau încotro, iar până atunci nu mai existaseră tv-uri ce să faci?

E ca și cum ai lua să zicem Assassins Creed din 2007/08 și l-ai compara cu Mirage, Valhalla sau Origins. Și ai zice: pfaa, cum puteau juca jocul ăsta în 2007, ui ce grafică și mecanici de rahat are?

Valabil pentru orice joc din anii 90-2000 (MS-DOS) sau chiar din 70-80 laughing

Tehnologia avansează. asta este

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aveau binocluri!

https://www.okazii.ro/......a214071983

:))

| Dandinelle a răspuns:

Puteau pentru ca atunci se gandeau ca e cea mai smechera chestie. De exemplu cand jucam eu age of empires sau doom3 si mi se parea mega cool si interesante jocurile - la fel era chestia de moment. Acum am incercat sa le joc iar, ma dor ochii de la pixelii aia, nu stiu cum am putut laughing. Acum suntem cu smartphone ...cine stie in 30-50 de ani ce mai face tehnologia.

| TheGentleman a răspuns (pentru Dandinelle):

Așa este. Dar de exemplu, MK 1, 2 mi se pare că arată bine și în ziua de azi. Probabil din cauză că au scanat fotografiile actorilor, cine știe? big grin

| Alin5644466 a răspuns (pentru Dandinelle):

Parca vezi roboti peste tot XD

| HUAWEHUAWE a răspuns:

E cat ecranul la telefon, nu ar fi ca si uitatul pe telefon pe Youtube de exemplu?

| darrio2007 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Calitatea era execrabilă.

| wvy a răspuns:

Un casetofon modern mi-am luat de curând.

| darrio2007 a răspuns (pentru wvy):

Casete ti-ai luat?