| Mihai0101 a întrebat:

Ati privit vreodata printr-un telescop astronomic NEWTON de 250mm respectiv 500mm cum se vede prin el nu am avut sansa multumesc? Este mare diferenta intre ele?

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

E plin de astronomi pe aici!

| Mihai0101 explică (pentru gabicoo):

Adica ce a-ti dorit sa spuneti?

| gabicoo a răspuns (pentru Mihai0101):

Am vrut să spun că nu vei primi răspuns la întrebarea ta!

| Mihai0101 explică (pentru gabicoo):

Ok multumesc ma gandesc ca poate exista cineva pasionat printre care au facut acest lucru.

| antineutrino a răspuns:

Telescopul de 500mm are rezoluţia mai mare decât a celui de 250mm; respectiv, la aceaşi distanţă focală, prin cel de 500mm vei vedea mai multe detalii.