| ka2 a întrebat:

Aveti idee daca un GPS poate sa aiba si perioade "moarte"? De exemplu, la mine, de 5 zile nu mai am semnal, functioneaza totul, doar harta nu mai merge, lipsa semnal. Este posibil sa fie ceva temporar, sau tb sa-l schimb?

Răspuns Câştigător
| casperboyy a răspuns:

Ai ceva probleme cu GPS. Sistemul GNSS GPS este construit in asa fel incat oriunde pe Terra ai acces la minim 4 sateliti. Daca nu ai semnal e ceva problema de reciver fugutza la garantie cu el sa vezi care e problema sau incearca sa instalezi din nou programul poate e vreun bug ceva.

3 răspunsuri:
| Kyky a răspuns:

"Din cauza faptului ca semnalul radio nu traverseaza atmosfera terestra cu o viteza constanta si este incetinit mai ales in ionosfera si troposfera, apar erori ale sistemului GPS care pot fi de la cativa metri pana la zeci de metri. Erori de pozitionare apar si in paduri, intre crestele muntilor sau in orasele cu cladiri inalte unde semnalul emis de satelitii GPS este reflectat. In interiorul cladirilor receptoarele GPS nu functioneaza."
Citeste: http://www.cosmosul.ro/hardware/gps.html, poate te ajuta cu ceva. :)
Succes!

| ka2 explică:

Da, doar ca e vorba de 5 zile, in Bucuresti sad o sa citesc si acolo, mersi mult!

| megatrial a răspuns:

Si mi-e mi s-a intamplat de curand. a tb sa il repar ca al meu nu si-a revenit. Si aveam si un ASUS de 12 mil. www.harta-online.com Asta e! Sper ca al tau sa isi revina