| Generalgrevious031 a întrebat:

Azi am fost cu laptop-ul la service ca sa ii maresc memoria ram, dar domnul de la service e total pe langa, a cautat pe PC o placuta de ram pentru modelul laptop-ului meu si imi zice ca ma costa 230 lei placuta aceea si eu aveam doar 206 lei ultimii mei bani, si m-am razgandit cand mi-a spus pretul.

Imi mai zice ca am instalat Windows-ul pe HDD si nu pe SSD, ce credeti a vrut sa ma faca la bani? Ca pe Emag ma uitam sa vad cat costa o placuta de ram pentru laptop-ul meu si costa 55 lei.

Si aveam doar un singur slot in loc de doua cum credeam eu.

12 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) Sau poti cauta un vecin, cunoscut, etc, care se pricepe putin mai bine, care a mai desfacut laptopuri.
Cumperi tu o placa de 8 GB de pe PCGarage sau eMag, si ii mai dai lui 50-60 lei pentru timp.

2) Pai, si ai SSD?
E floare la ureche sa inveti sa iti instalezi Windowsul unde vrei.

3) SFAT:
laptopul acela oricum nu duce cine stie ce jocuri, asa ca nu ai nevoie de Windows de nici un fel.

Pune Linux Mint 20.3 sau 21.3, versiunea MATE sau XFCE.

https://linuxmint.com/download_all.php

Vor merge jocuri din libraria Steam, dar nu chiar toate.

Cu oricare dintre aceste distributii de Linux,
4GB RAM sunt suficienti, laptopul se va misca rapid, mai ales daca ai SSD, cu distributia de Linux instalata pe el.

Sau daca nu iti place interfata, mai ai
Elementary OS,
Lubuntu, Xubuntu,
KDE NEON, etc

https://neon.kde.org/

https://elementary.io/

| Hyperion7 a răspuns:

Deci,eu cred că ajungea mult mai ieftin daca îți luai trusa ta de scule și memoria RAM și ți-o montai tu.
Tutoriale pe net sunt, răbdare să fie, că-n rest...
Uite un set de șurubelnițe care sigur te vor ajuta
https://catmobile.ro/......80459.html

Despre ce laptop este vorba?

| Generalgrevious031 explică (pentru Hyperion7):

HP 15-g011sq dar am fost de fata cand l-a desfacut si nu cred ca puteam face asta singur plus ca trebuia sa desfaci si placa de baza.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Atunci,caută în altă parte un alt service, poate oferă un preț rezonabil.

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Ce mai faci, ai disparut nu mai bagi lumea in seama!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Ocupat cu chestii de nebuni, tu ce faci?

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Ocupat cu chestii de gras virgin cu ochelari. Ma gandeam daca vrei sa ne intalnim sa bem o tuica?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Posibil,da' faci tu cinste, nu mi-o intrat pensia silly

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Si tu esti sarakie? as fi vrut sa mergem la shaorma dar la ce shaorme fac astia acum...e jale 2 grame de carne si restul legume si cartofi, pretul a crescut si shaorma s-a micsorat.
Mergem la cabana 3 ursuleti bem o tuica si stam la gura sobei sa povestim.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Ca majoritatea românilor, dă wave
Cat despre povesti, sper sa fie interesante, mă plictisesc repede crying

| Lupică27 a răspuns:

Pai da, ti-a pus si manopera in pret, tu ce credeai ca se deranjeaza pe degeaba? la reparatii tv acum ani buni era 80 de lei manopera acum cred ca s-a dublat.

| StalkerSoul a răspuns:

Salut! In primul rand laptop-ul tau nu are slot de SSD+HDD deci windows-ul a fost instalat bine pe HDD.
In al 2lea rand este foarte vechi si slab pentru vremurile noastre, oricat ram ii pui nu il ajuti, te sfatuiesc sa mai strangi bani si sa cumperi altul, in loc sa investesti in acesta.