Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-te copile si te culca, ca-i trecut de miezul noptii si creierul tau are nevoie de cei doi hormoni vitali bunei functionari a creierului: serotonina si melatonina, care se produc NUMAI cand dormim intre 10 noaptea si 2 dimineata!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Suntsaracnuambani):

Pai sunt mama doar ca ai mei copii sunt adulti acum, dar cand vad copilasi ca tine care isi bat joc de sanatatea lor iar parintilor nu le pasa sate supravegheze si sa-ti impuna somn corect de noapte de la 10 seara, intervin si incerc sa-ti explic ce este gresit si nesanatos in statul online la ore atat de tarzii si cat de rau iti poti face la sanatate si la creier.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Suntsaracnuambani):

Total eronat!
NU este acleasi lucru somnul d epeste zi cu cel de noapte si asta avertizeaza medicii, ca somnul de noapte este vital, in special cel intre 10 seara si 2 dimineata, cand se produc cei doi hormoni vitali creierului si organelor intrene: ficat, stomac, pancreas.

Asta este motivul principal pentru care cei ca tine ajung sa intre in depresii, stari de anxietate si sa declanseze boli psihice, din cauza ca cei doi hormoni vitali creierului, nu semai produc.

| doctorandus a răspuns:

Madrid e mai la Vest decat Londra, dar are fus orar central-european. Asta e o conventie. A doua conventie este ora de vara. Deci afirmatia cu culcarea depinde de doua conventii subiective.

Dap, Madrid 22 iunie 2022, a 22:00, Soarele a apus de 12 minute. Amurgul astronomic s-a incheiat la 23:53, adica la peste o ora si trei sferturi de cand iti zicea ea sa te culci. Miezul noptii astronomic a fost la 2:16, pe 23 iunie 2022.

Deci afirmatia "culcarea obligatorie la ora 10 seara fiindca numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea, se produc cei doi hormoni vitali creierului: serotonina si melatonina" n-are nimic obiectiv in ea, dar absolut nimic. Nu e doar o afirmatie bizara, ci e afirmatia unei persoane care nu reflecteaza la ce afirma. Sau, cum se mai spune, vorbeste gura fara ea.

| teclado a răspuns:

Nu