| RazzyFUnik a întrebat:

Boiler electric vs instant de incalzire a apei
Care este mai eficient, mai economic si mai fiabil? Ce parere aveti? ati folosit asa ceva?
mersi

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Depinde de firmă şi tehnologia folosită. Fiecare are avantaje şi dezavantaje. Avantajul la instant este timpul mic pentru aducerea apei la temperatura dorită. Consumul este mai mare la instant ( pe moment ), deci necesită instalaţie de curent bine pusă la punct. La boiler avem avantajul acelei rezerve de apă care odată încălzite o putem folosii ca atare chiar dacă ulterior a picat curentul sau nu mai avem pe moment sursa iniţială de apă disponibilă.
Până la urmă esenţiala diferenţă între cele două tehnologii, după cum am mai spus, este timpul necesar pentru acelaşi lucru.

| doinastela a răspuns:

Ai trifazat?

| IrimieRaluca a răspuns:

Un prieten avea instant (nu stiu de care si de unde). Daca statea mai mult de 10 min la dus ii puscau sigurantele... In rest, am auzit ca boilerul e mai rezistent in timp decat instantul, si da randament mai bun. Depinde si la ce vrei sa il folosesti. Daca il pui doar pentru spalat pe maini, e ok si instantul. Daca vrei debit mare de apa calda, atunci boilerul e o solutie mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boilerul este mai convenabil ca si randament; acum depinde si de capacitate si de consum; sunt mai multe modele!