| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa schimb centrala pe gaz cu un sistem de incalzire mai economic, ce parere aveti de centrala electrica cu ionizare?

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

In opinia mea, tot ce inseamna energie alternativa prin curent electric este costisitor. Incercati cu niste panouri, sunt si alte alternative de care sa va interesati si sa va documentati foarte bine.

| popa07ady a răspuns (pentru Teo29):

Asa puteam sa-i recomand cristale in gheata dar...laughing cat costa? Si panourile sunt valabile numai in anumite situatii, nu in toata tara au un randament maxim.

3 răspunsuri:
| popa07ady a răspuns:

Daca ai putere instalata de 5KW nu este rea dar sa stii ca te cam ``usuca`` la plata.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Nu schimba nimic, toate centralele electrice au belele dupa 1-3 ani, depinde de care tip de DORL ti o monteaza! Mai bine va faceti o izolatie mai buna la interior si scapati de cheltuiala, costa ceva dar in 2-3 ani ai scos investitia, de exemplu vata minerala/bazaltica+rigips pe peretii exteriori si s-a terminat lucrarea, te poate scutii si de consumul electric pe timp de vara, nu mai aveti nevoie si de aer conditionat!