| anonim_4396 a întrebat:

A venit azi cineva de la Telekom la bunica, la telefonul fix. A zis ceva de o fibră optică, am văzut că a instalat şi un modem, doar că are parolă, cum o pot afla? Mulțumesc.

6 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Ori scrii lor pe https://www.facebook.com/telekom.romania/ sau undeva si zici datele din contract si iti trimit iei probabil

| cfrtobias a răspuns (pentru cfrtobias):

Https://www.telekom.ro/asistenta/?id=318 dupa http://192.168.1.1 Dacă ai un router Huawei, atât numele de utilizator, cât şi parola de acces sunt admin.
Dacă ai un router SpeedTouch, numele de utilizator este Administrator, fără nici o parolă setată implicit. Va trebui să setezi această parolă la prima configurare a routerului.
Dacă ai un router ZyXEL atât usernameul cât şi parola sunt 1234. Există posibilitatea ca la anumite versiuni ale software-ului routerului, autentificarea să se facă cu username admin şi parola 1234.
Dacă ai un router HG655B / HG658 atât usernameul cât şi parola sunt admin. si poti modifica nu trebuie neaparat router ala

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cfrtobias):

La convertoarele de fibra/router care se monteaza de obicei NU ai acces de admin. Parola fie e scrisa pe spate, fie iti este lasata o foaie la instalare cu datele de acces.

| ℓαυяα a răspuns:

Parola ar trebui sa se afle pe spatele routerului

| Assy99 a răspuns:

De multe ori, parola este scrisă sub acel modem. Verifica. Dacă nu este, suna la ei, la informații.

| Assy99 a răspuns:

De multe ori, parola este scrisă pe modem. Verifica. Dacă nu este, poți suna la ei, la informații.