| Valeriu12345 a întrebat:

Buna am achizitionat azi un laptop Asus x552vl-sx009d, scrie clar pe el si in toate hirtoagele ca are placa video geforce 710m.
Am instalat windows, drivere si cind ma uit in dxdiag unde scrie Intel Hd graphycs 4000. Si mai am si driver invidia geforce. Cum sa inteleg am 2 placi video. va rog un raspuns cit mai informat, concret, argumentat. Fundaa

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Orice laptop de la generatia 5 inclusiv de la nVIDIA vine cu 2 placi video. una dedicata, pentru jocuri, si una integrata, pentru filme, jocuri vechi, si restul. Avantajul e ca el o foloseste automat pe cea dedicata cand are nevoie de mai multa putere grafica. Altfel, sta cu integrata. Avatajul e ca autonomia creste si temperatura scade.

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Ai placa video dedicată şi cea integrată din laptop, instalează driverul de la placa video dedicată şi vezi ce spune, la laptop ele rulează amândouă depinde pe ce dai să ruleze.

Răspuns utilizator avertizat
| Evolution a răspuns (pentru Valeriu12345):

Da. Laptopul e diferit de unitate şi eu am luat ţeapă cu chestia asta şi m-am certat cu unul care lucrează în IT până când mi-a dovedit, ambele rulează doar că tu alegi care să fie. E ca şi cum ai face crossfire (legarea la 2 placi video daca iti permite placa de baza ) pe unitate pentru gaming, sa ruleze ambele deodata sau in paralel ca sa fortezi performantele dar iti trebuie acelasi tip si sa suporte acest lucru. Revenind la laptop, sa nu fortezi prea tare.

| Cromatiq a răspuns:

Da, ai doua placi video. Cea dedicata si integrata a procesorului ( Intel HD Graphics 4000) care functioneaza pe desktop. In aplicatii/jocuri poti seta din Nvidia control panel (manage 3d settings - global settings)cu ce placa video va rula.

| Informaticianu a răspuns:

Aici gasesti un review complet - http://discutam.com/asus-x552vl-sx009d/