| COSMIN5286 a întrebat:

Buna, am adus un tv din Anglia, dupa ce am conectat cablu de la digi nu gaseste nici un canal sub DVB, doar vreo 15 canale pe analog. Am dat resetare din fabrica si la selectare tara am avut doar 2 optiuni, Anglia sau irlanda ceea ce ma face sa cred caci nu este tras in banda cum se spunea. Alte idei? Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sistemul de codare digitala nu este compatibil cu cel din reteaua ta.
Intra in Meniu la Cautare programe - Sistemele de codare si vezi acolo daca are mai multe sisteme (daca da, incearca decodarea cu fiecare posibilitate).

In cazul ca nu gasesti nici asa canalele digiale, atunci meri la furnizorul tau de programe TV si cere un decodor digital (costa cca. 5 lei chiria lunara). Decodorul trebuie conectat la TV prin cablu video + audio (cel mai probabil HDMI, sau la televizoare mai vechi prin Euroscart sau RCA), deci decodorul trebuie cerut in functie de mufele din TV.

Daca nu reusesti decodarea, ar trebui sa ceri ajutorul unei echipe de instalare a furnizorului TV!

| darrio2007 a răspuns:

Aveai bani si puteai lua un tv din Romania, compatibil.
Dar asta ai stiut, asta ai facut.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru darrio2007):

Poate i la dat cineva gratis si incearca si el sa il faca sa mearga.

| darrio2007 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Posibil.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este pe norma marii Britanii Anglia nu are nicio legatura cu trasul in banda, tunerul din tv unde bagi antena nu este compatibil cu norma din Romania, foloseste l numai prin decodoare humax sau dolce tv altfel nu ai ce face cu el.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ghinion!