| ANdrei_6696 a întrebat:

Am instalat de curand windows 7 si am o nedumerire, imi reunoaste doar 3.44 GB ram iar eu am 4 GB.Am windows 7 ultimate pe 64 bit.Mutumesc!

Răspuns Câştigător
| ronin33dan a răspuns:

Exista si varianta ca o parte dintr-o placuta de ram sa fie impuscata sau sa nu functioneze, incearca prin tatonare si vezi care este. Daca ai 4 placute scoate cate una si vezi pana iti arata valoare fixa adica 3.00Gb.Si DA, este adevarat in unele cazuri nu vede sistem cantitatea reala, este exact ce-ti puneam eu despre acest tip de sistem in PM, nefiind un sistem de operare matur apar mereu probleme cu el.Recomandarea mea este sa treci pe win7 enterprise 32biti, eu m-am inteles mai bine cu el decat cu ultimatum si din cate am vazut consuma si mai putine resurse.BAfta!

3 răspunsuri:
| iulyan a răspuns:

Da se pare ca windowsu chiar daca ii pe 64 de biti in unele cazuri cum ii al tau nu recunoaste decat atata.sau probabil iti arata cat foloseste din memoria rami pentru ai dedica placii grafice
uitate dand click dreapta>screen rezolution>advanced settings si acolo te uiti la "shared system memory".

probabil de asta!

SUCCES!

| Magnific a răspuns:

Trebe sa ai windows 7 (64) bit ca sa recunoasca cei 4GB

| al3xal3x1 a răspuns:

Tu ai 4 Gigabyte iar tie ti arata in 3. 44 Gigabiti >>> 8 biti=1 byte si de asta iti arata mai putin dar tot atat e numai ca undeva ti scrie cu o unitate de masura si in alta parte cu alta unitate de masura.