| NyanMei a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor de la cei care se pricep in calculatoare. Trebuia sa imi reinstalez Windows 7 deoarece nu mai mergea asa de bine si mereu mi l-am refacut eu dar de data asta l-am dus la cineva care lucreaza in repararea calculatoarelor. ( Eu am un laptop MSI) Dupa ce l-am adus de acolo acasa, am pornit sa vad ce mi-a facut la laptop si am vazut ca mi-a facut 3 partiti. ( Eu aveam doar C si E iar el mi la adaugat si pe D, insa eu nu aveam nevoie de inca o partitie pentru ca asa am mai putin spatiu in C ) infine, dupa care am vazut ca mi-a pus tot felul de programe care nu corespund cu tipul meu de laptop ( mai ales ca eu am primit si DVD cu driverele sale originale si restul, dar el a zis ca nu are nevoie de CD)... acum vine problema... am vrut sa imi refac eu windows-ul 7 din nou deoarece nu mi-a placut ce a facut acel om la laptopil meu. Insa cand dau sa bootez de pe CD, pur si simplu nu imi porneste si nu stiu de ce. Am mai folosit acest CD pentru instalarea Windowsului si mergea. Am incercat sa il pornesc si din My Computer dar acolo nu pot da reformatare sau delete la repartitii. Va rog, cum pot sa imi refac windows-ul deoarece nu vrea sa porneasca?

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai trebuie sa faci setarile din BIOS ca sa booteze mai intai de pe CD/DVD si dupa de pe HDD. gasesti aici cum se face http://www.hiren.info/pages/bios-boot-cdrom
dupa daca vrei sa modifici partitiile iti recomand easeus http://www.softpedia.com/......onal.shtml (este shareware). cu programul asta poti redimensiona, sterge, mari etc. partitiile.
PS: data viitoare numai du la nimeni calculatorul daca stii cat de cat sa-l repari/configurezi de una singura

| Gabi05 a răspuns:

Intra in bios dai la boot si dai la primary sa fie cd-Rom/dvd pe pozitia 1.
Daca nu functioneaza incearca cu un stick bootabil.Iar daca nu merge dul la omul acela ca el l-a facut asa.

| Soryn2244 a răspuns:

Bios prima bootaresa fie cd daca nu mere asa da sa booteze automat daca nici asa fa alt cd daca nici asa booteaza de pe stick recomand daca nu mere nici asa du-te inapoi la ala cerei sa til faca inapoi cum era si tragel la raspundere dc a facut asa cand tu vroiai altceva daca ii smecher mergi cu politia la el sa vedem ce vra sa faca sa plateasca o amenda de 500 lei sau sa faca un laptop gratis aa?

| pkpdionut a răspuns:

Nu am inteles exact la ce te referi dar intra in bios ca e o setare care sa iti booteze automat, funda?

| Vagabondu_Ionik_1997 a răspuns:

Incearca cu ul alt CD cu Windowswinking