| mytyk a întrebat:

am o boxa portabila la care nu mai se incarca bateria. Are baterie ca de Nokia am luat si am pus baterie incarcata iar becusorul ei tot arata ca bateria este slaba. Ce ar putea avea, deoarece a mers ceva timp fara probleme si cand mi s-a terminat bateria ba melodia mergea cu incetinitorul ba se deschidea si nu mergea deloc iar led-ul ei de pornit se aprindea foarte slab. Cine da un raspuns bun si acel raspuns va fi cel corect voi da FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Atunci este posibil ca intensitatea curentului să fie prea mică. Încearcă cu o baterie de 3, 7 V care eşti sigur că este în regulă sau cu un alimentator care poate debita această tensiune la un curent minim de 0, 4 A. Chiar dacă este de intensitate mai mare : 800 ma sau peste un Amper nu afectează negativ funcţionarea aparatului. Dacă cu acea baterie funcţionează corect este de vină, normal, bateria.

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ce scrie exact pe bateria aparatului? Tensiunea la bateria de telefon este prea mică pentru acel aparat.

| mytyk explică (pentru Arthur):

Scrie:BL-4C 3.7 V 400mAH. Asa credeam si eu ca am masura o baterie incarcata in telefon nici macar nu are un amper. Tu ce spui ar putea fi si din alta cauza?

| Paultech a răspuns:

Gasesti aici mai multe solutii care te-ar putea ajuta

https://topelectronice.ro/boxa-portabila-care-nu-se-incarca/