| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am o imprimanta Canon pixma mp si este intr-o serie de probleme a dat sa imi scoata 3 foi, dupa prima, brusc mi-a aparut eroare 22 pentru ca statea ceva in calea cartuselor care nu le lasa sa se miste, odata rezolvata problema, a incep.ut sa-mi dea eroare5 cum ca nu este recunoscut cartusul color, in conditiile in care nu a fost deloc miscat, este compatibil si nu are nici o problema.
Ce pot face pentru a le da de cap?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pune alt cartuș, precis cel existent e "gata"

| Ali1998 a răspuns (pentru sierra1):

Era gata si cand am scos inainte alte documente, deoarece nu il folosesc pe cel color si totusi nu mi-a facut probleme

| dannyel86 a răspuns:

"Canon pixma mp" si mai cum? Trebuie sa fie urmat de un numar.
E important modelul exact, pentru ca producatorul ofera asistenta tehnica ce poate sa difere de la un model la altul.
Scoate cartusul color si introdu-l inapoi in imprimanta. Apare aceeasi eroare?

| Ali1998 a răspuns (pentru dannyel86):

MP160. Da, apare aceeasi eroare.l-am scos de zeci de ori si nu functioneaza nimic...

| dannyel86 a răspuns (pentru Ali1998):

Tine apasat 5-10 secunde pe butonul cu triunghi portocaliu. Acela e butonul pentru resetare.
Daca nu se rezolva, scoate cartusul si verifica capul de printare precum si contactele (trebuie sa fie curate; le stergi cu un servetel umed, apoi uscat). Te uiti si la contactele din imprimanta. Si ele trebuie curatate cu grija, ca sa te asiguri ca imprimanta face contact corect cu cartusul.
Tu ai spus ca ai cartus compatibil la Canon. Prin asta eu inteleg ca nu e original. Cartusele compatibile (create de alti producatori decat Canon) nu tin foarte mult. O data sau de 2 ori dupa reincarcare. Apoi cartusul nu mai e recunoscut de imprimanta.
Eu as mai incerca ceva; da o comanda de printare fara cartusul color in dispozitiv. Functioneaza? La Hp, acest lucru este posibil; poate merge si la Canon.
Urmeaza si instructiunile de pe acest forum, daca nu obtii rezultate bune cu informatia de mai sus:
https://forum.softpedia.com/topic/1010412-eroare-e5-canon-mp160/