| theo073 a întrebat:

Am o imprimanta modelul Canon pixma ip2200, i-am reincarcat cartusul de negru zilele trecute, cel color e nefolosit de ani buni. mentionez ca am mai incarcat cartusul negru si a functionat. acum, dupa ce l-am reinstalat imi datea o eroare cum ca nu ar mai fi compatibil cartusul color. am cautat pe internet rezolvare la problema mea, am gasit o resetare generala a imprimantei, iar acum nu mai afiseaza aceasta problema(am dat o resetare din cele doua bututoane, o secventa de apasari). in schimb, acum cand dau print imi spune ca totul e ok, ca e "ready", dar in lista de documente"de printat" in dreptul documentului la STATUS imi afiseaza "check the printer status and settings".
in concluzie, nu mai vrea sa printeze.
am tot cautat solutia pe internet, am gasit programul iPTool cu ajutorul caruia i-am resetat toate cele, cartusele, si tot ce mai era de resetat. Mentionez ca din acest program, iPTool, pot da teste de printare, si curatarea componenteleor, cele de intretinere, IN SCHIMB din meniul de "maintenence"a imprimantei intampin aceeasi problema ca si la [printare, si anume "check the printer status and settings".

va multumesc anticipat, sper sa fie o solutie la problema mea!
o zi buna va doresc.

Răspuns Câştigător
| paulalove a răspuns:

Te-ai gandit sa schimbi cartusele? Cumpara altele ca nu sunt o avere si vezi pe urma ce iti zice... Probabil cartusul tau are un cip pe care trebuia sa il schimbi cand ai incarcat cartusele si fiind neschimbat imprimanta da eroare si de aceea nu ti-a recunoscut si cartusele la inceput. Poti sa cauti tu 1000 de programe sau rezolvari pe net dar nu neaparat merge. Multa bafta.

| theo073 explică (pentru paulalove):

La cat costa cartusele imi cumpar imprimantahappy(aprox 200lei)

3 răspunsuri:
| emmyl a răspuns:

Eu am pixma mp495. Când face din astea, apăs butonul "Cancel" pentru mai mult de 5 secunde și își revine.
Succes!

| militaruflorinilie a răspuns:

E posibil ca unul din cartuse sa fie ars au niste cipuri ...intra aici ...si suna http://eximcom-madis.ro/