| cineva_3916 a întrebat:

am o intrebare:
laptopul meu (acer 5610) se infierbanta si se opreste...adica il pornesc, pot intra pe internet, dar, dupa cateva ore, sau mai putin, se incalzeste si se opreste singur. oare ce este cu el? a, si imi apare un mesaj cu "bit defenter total security expired" oare au legatura cele 2? deci, va rog, daca vi sa mai intamplat asa ceva, sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
| costyvas a răspuns:

Salut. BitDefender'ul nu are nici o legatura cu faptul ca se incinta si se restarteaza. Nu vreau sa fiu rau, insa asta se intampla cand iei un brand ce nu intra in clasa A de laptop'uri(Clasa A = Fujitsu, DELL, Lenovo, HP). Problema la el este ca nu mai "respira" si trebui curatat radiatorul - e posibil sa fie si defect, deci trebui inlocuit. Mergi cu nbk'ul in service - la cine l'ai cumparat, presupun ca e in garantie. Numai bine, Costi!

| fif2002 a răspuns:

Laptopul se opreste pentru ca procesorul se incalzeste prea tare si are o protectie care iti inchide laptopul ca sa nu iti arzi procesorul, poti incerca sa il desfaci si sa cureti praful din el sau daca nu te pricepi poti sa il duci la un service.

Bitdefenderul expirat nu are nici o legatura cu oprirea laptopului.

| danbnz a răspuns:

Nu au legatura. Antivirusul are licenta expirata. Laptop-ul are o setare pentru protectie, se opreste singur cind hdd-ul si/sau procesorul ajung la o anumita temperatura... Incearca sa-l pui pe ceva, sa stea mai sus, ca sa se aeriseasca mai bine...

| Clarice a răspuns:

Laptop-ul tau e facut sa se opreasca automat pentru a se evita supraincalzirea, care poate duce la arderea unor componente. E practic, o masura de protectie. Trebuie sa ai grija sa nu-l tii pe ceva care ii poate bloca ventilatia... pentru ca atunci se incalzeste mai repede. In ceea ce priveste mesajul care iti apare, nu are nici o legatura cu oprirea laptop-ului. Mesajul inseamna doar ca ti-a expirat antivirusul happy