| katka a întrebat:

Cand folosesc laptopul mamei, se inchide singur dupa vreo ora sau imi apare un ecran albastru (asta mai rar) crying(( Ce se intampla? Laptopul se si incalzeste foarte tare, are legatura?

Răspuns Câştigător
| danimotenel a răspuns:

Ecranul albastru care apra si apoi se restarteaza singur se numeste BSoD sau blue screen, cauza poate fi o devectiune hardware (in cazul tau supraincalzirea procesorului) sau software (instalarea gresita a unui driver sau virusi) eu zic sa nu te pripesti cumparand un cooler pad ci mai intai trebuie sa il cureti la procesor si peste tot si sa ii pui pasta conductoare daca nu mai are sau s-a degradat, daca nu te pricepi cel mai bine e sal duci la un service.

9 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Inainte de cooler, mergi la un service sa il curete de praf. Cei de acolo vor sti ce sa ii faca. Iar apoi, daca e nevoie. iti poti lua si un cooler! Succes!

| Zenithf a răspuns:

Sigur ca are legatura. Se incalzeste procesorul, si cand ajunge la o anumita temperatura se decupleaza automat, ca sa nu se arda.
Pentru situatia asta sunt coolere de laptop, care sunt foarte scumpe, si am vazut cum a confectionat unul un cooler, folosind 2 (su 4, nu mai tin minte exact) coolere de sursa.

| Zenithf a răspuns (pentru Zenithf):

Vin cu completare, aici este o varianta de cooler "homemade": http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| imaqtpie a răspuns:

Asta este cauza, cel mai bine e sa iei un coolerpad.

| Misu1997 a răspuns:

Da, asta este problema procesorul ajungand la temperatura de 80*C sau 90*C (parca) se decupleaza(se stinge).
FUNDAAAAA?

| kestor a răspuns:

Curata l de praf si atat. Din cauza la temp mare se stinge, ca sa nu se arda.

| andrez a răspuns:

Cooler-ul nu face cine stie ce fata. Mai bine iti pui pasta de racire pe componente.
http://www.mediadot.ro/racire/pasta-termoconductoare/

| katka explică:

Multumesc mult tuturor!

| EmilM a răspuns:

Multe procesoare au 100'C temperatura de shut down, recomandarea cea mai buna e... sa-l duci la un service it sau la cineva care se pricepe ca sa-l desfaca si sa curete coolerul de pe procesor de praf. asta-i cauza... praful