| mariusrocstar a întrebat:

Buna,am o intrebare sunt incepator in electronica.de aceia va cer ajutorul. am sarma de cupru dimensiunea 1, 8 si pentru secundar 6mm. dimensiunea miez tole 40cm2 cate spire trebuie pentru bobina primara cu 1, 8 si secundara nr spire. firele le-am bandajat cu banda adeziva de panza ca nu faca scurt intre ele. va rog mult.as avea nevoie de un mic ajutor o pareare.un sfat.va multumesc

2 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Verifica link-ul
http://www.electronica.ro/transformator.shtml
sau
http://www.niqro.3x.ro/docs/trafu.pdf
(asta e mai bun)
Ai grija ca la datele pe care le-ai dat pare un transformator de putere, deci implicit de curent mare.
Fi foarte atent la calcul pentru ca daca ai gresit, e posbil sa i-a foc, ca sa nu mai spun de scurtcircuit.
- E greu sa-ti faca cineva calculul transformatorului pentru ca tu ai toate datele.
Suprafata miezului de 40cm2 si dimensiunea conductoarelor de 1, 8 si 6 mm nu inseamna nimic fara sa spui ce vrei sa obtii (tensiune, curent...).
Citeste cu atentie cele 2 site-uri si o sa-ti reuseasca la perfectie.

| storepc a răspuns:

Spirele se calculeaza in functie de Vin adica tensiunea de intrare din primar si Vout tensiunea de iesire, se tine seama si de tole catzi watzi va fi transofrmatorul etc, pentru ce iti faci un transformator daca acum exista surse in comutatie etc si ieftine ca painea