| anonim_4396 a întrebat:

Cum mi-aş putea face o bobina tesla, adică vreau să o cuplez la priza(220-250v 50-60hz).Mentionez că am făcut deja bobina primară şi secundară(bob. Primară 16 spire de fir de cupru izolat cu email de 1 mm şi bob. secundară din aprox. 1000 spire de fir de cupru de 0.2 mm.Aş vrea să pot obţine scântei în vârful bobinei primare.

1 răspuns:
| Arthiom a răspuns:

In primul rand NU CONECTA BOBINA ASA CUM E LA PRIZA pentru ca o sa pocneasca cablul, o sa sara siguranta, si daca esti cu mainile pe langa primar e foarte posibil sa te si curentezi si sa mori.

Ca un sumar teoretic, bobina tesla e un tip special de transformator, fara miez magnetic. In principiu, infasurarea primara (aia cu mai putine spire) e conectata la o sursa de semnal alternativ de frecventa mare si un driver de putere, care genereaza in secundar tensiuni mari si foarte mari, de ordinul kilovoltilor si al sutelor de kilovolti (tensiuni extrem de periculoase de altfel). Bobina tesla are un capat al infasurarii secundare lasat liber, neconectat la nimic, practic sta liber in aer, dar circuitul se inchide pe baza efectului capacitiv(citeste despre curentul alternativ), prin pamant. Deci se considera ca in paralel cu secundarul se afla un condensator, care impreuna cu inductanta secundarului formeaza un circuit oscilant/rezonant de mare frecventa.
Teoria e mai complexa de atat.

Dar acum vin si eu cu o intrebare, de ce ai nevoie de o bobina tesla alimentata din reteaua de 230v? Ce vrei sa faci cu ea? Si mai ales unde?

E foarte periculos sa te joci cu ceva ce nu intelegi, mai ales ceva ce implica tensiuni foarte inalte.