| anonymus4106 a întrebat:

Am o problema. Am un stick de 8 GB si l-am pus in calculator ca sa-mi pun un fisier, am pus fisierul, iar apoi, cum fac mereu ii dau mai intai "Eject USB Flash...", doar ca nu puteam face asta pentru ca imi zicea ca alt program il foloseste. Era ciudat, pentru ca inchisesem folderul cu G:\; apoi am dat la Task Manager sa vad daca gasesc ceva: nimic, iar apoi am intrat din nou in G:\ iar acum toate fisierele aveau nume la intamplare, adica fusesera corupte. N-am avut ce face, asa ca l-am scos, l-am bagat din nou, iar apoi Windows-ul mi-a zis ca e o problema cu stickul, si i-am dat sa mi-l repare. Cand sa intru pe stick: nimic, nu mai era, dar totusi eu vedeam ca un GB era ocupat. I-am dat sa vad fisierele ascunse si m-am trezit cu alte fisiere de forma ".CHK". Prima intrebare: cum s-a intamplat asta; A doua intrebare: Imi mai pot recupera fisierele?

2 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

In ce format ai facut stickul? in NTSF? daca l-ai facut in NTSF trebuie sa ii dai de fiecare data inainte sa il scoti SAFETY REMOVE HARDWARE AND EJECT MEDIA altfel ii vei pierde datele dupa stick

| Mihaky a răspuns:

Bine deci la prima intrebare "Cum s-a intamplat asta" nu am raspuns, in schimb la a 2-a intrebare iti pot spune din cunostintele pe care le detin la momentul de fata ca nu mai ai cum sa-ti recuperezi fisierele dar in schimb pentru a scapa de acele fisiere.CHK si de acel GB ocupat trebuie sa ii dai formatare, am patit si eu ceva de genul si asta mi s-a raspuns la un service pentri ca aveam date importante pe stick si doream sa le recuperez. Sper ca te-am ajuta!