| meoauniaea36 a întrebat:

Am o problema...am window7 de mai bine de un an si in ianuarie mi s-a facut un reset cred si s au sters toate fisierele de genu:poze,muzica, documente instalate, etc.Nu am bagat de seama caci nu erau prea multe dar mi s-a mai intampla o data azi.Am deschis calculatorul si m-a anuntat ca mi s au sters anumite fisiere.Inafara de astea, mi s-a mau sters cateva jocuri.Stie cineva de ce se intampla asta si cum pot rezolva aceasta problema?

4 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Probabil ai un virus sau ceva... Problemele legate de windows se rezolvă cel mai confortabil reinstlând windows-ul. Dacă vrei să recuperezi pozele, muzica și documentele șterse folosește Recuva, e un program creat pentru așa ceva. Atunci când ștergi ceva, acel ceva nu e șters de pe HDD, și windows-ul pune dacă vrei un semn în fața fișierului șters și atunci când instalezi ceva sau scrii ceva pe hdd, noua informație e scrisă efectiv peste fișierele pe care le-ai șters. Imaginează-ți că ai un caiet și scrii pe el o lecție sau ceva cu un creion. Când se termină caietu nu mai ai unde să scrii, și începi să ștergi cu guma de șters ceea ce nu mai ai nevoie. Însă, chiar și după ce ai șters scrisul respectiv cu guma de șters dacă te uiți atent tot mai poți citii ceea ce scrie. Asta face Recuva și informația respectivă poate fi salvată. Dacă. în schimb, după ce ai șters o lecție cu guma de șters și după scrii altceva peste ea nu o să mai vezi ce scria înainte, și astfel informația, fișierul respectiv devine „ irecuperabil ".

O întrebare, ai vreun antivirus pe pc?

| Iunix a răspuns:

O altă problemă... dacă nu ai nici un virus posibil ca hdd să aibă probleme, bad-uri. Încă ceva, înainte să reinstalezi windows-ul folosește mai întâi programul Recuva. Site oficial https://www.piriform.com/recuva

| AIeXxX a răspuns:

Cand ai reinstalat winowsul s-a sters discul C complet, daca vrei sa nu ti se stearga fotografiile/jocurile/filmele, salveazale pe discul D
Chiar si ce ai le Desktop va fi sters

| Bogdan549 a răspuns:

O fri vreun troian. Recomandarea mea si probabil a mai multor specialisti ar fi sa-ti faci un backup la fisierele importante si sa-ti reinstalezi windows-ul. Pozele ti le poti pune pe CD-uri/DVD-uri si le ai in siguranta si aplicatile ti le notezi undeva si ti le iei dupa si daca nu te descurci cu windows-ul uite id-ul meu de skype: bobo.gamer57 sau trimite-mi mesaj privat si iti dau nr meu de telefon sau daca esti din Craiova iti fac eu PC-ul daca esti dispus si ai incredere