| DianaPop175 a întrebat:

Am o problema cu internetul la laptop. Asus Windows 10 din 2018.
I-am instalat la sora mea un joc si a tot instalat fisiere pentru jocul acela si laptopul a început sa mearga foarte greu (fix înainte de asta l-am dus la reparat si a schimbat ceva la el, ceva placuța) asa ca le-am sters, erau 1800 si ceva de fisiere, iar de atunci îmi tot cade internetul fara nici un motiv. Nu stiu dacă am sters ceva ce nu trebuia, sau e coincidență. De 2 3 ori pe zi.
Când se întâmplă asta fac Depanare si se reconecteaza, dar câteodată nu îmi mai apare deloc wi-fi ul, ca si cum nu as avea optiunea să-l conectez la wi-fi. Cand dau acolo jos în bara pe wifi îmi arată doar mod avion gen, nu mai apare wifiul. Si când se întâmplă asta si dau la depanare zice ceva de un adaptor de retea. Am încercat sa actualizez adaptorul de retea dar nu reușesc. Nu stiu ce e ăla, daca trebuie sa cumpar altul sau sa îl schimb, dacă merita pentru ca acum am pus cablu dar as vrea sa meargă prin wi-fi pentru ca trebuie sa fac gauri prin pereți sa duc firul in camera mea. Părinții mei zic ca e din cauza distanței pentru ca camera mea e la etaj si ruterul jos, dar când îmi cade netul nu mai apare rețeaua deloc si pe alte dispozitive nu are nici o problema. Am ore online si am mare nevoie sa meargă bine.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Netul nu-ți cade doar uneori din cauza unor fișiere. Dacă ar fi asta cauza, net-ul n-ar mai merge deloc

mai degrabă asta:

"Părinții mei zic ca e din cauza distanței pentru ca camera mea e la etaj si ruterul jos"

| marinaru777 a răspuns:

La cate ai spus recomand sa fie reformatat sa pui iar windowsul. In taskmanager verifica si cum lucreaza componentele cat la suta sta cpu, ram, hdd ul.

| Osneros a răspuns:

Posibil să fie și o problemă la placa de rețea (adaptorul de rețea). Cum au spus și alții, netul nu cade de la niște fișiere; bănuiesc că n-ai șters de prin C:\Windows.
Ai putea încerca să reinstalezi driverul, s-ar putea să rezolve problema: intri în device manager, la network adapters selectezi placa de rețea (dacă apar mai multe, selectează cea care pare a fi de wifi), click dreapta, uninstall. Dai restart și Windows ar trebui să-l descopere și să-l instaleze singur înapoi.
Dacă nu-l descoperă, nu te stresa, poți să-i dai internet laptopului din telefon, prin tethering USB și să-l instalezi singură.
Dacă nu reușești nicicum, cred că cea mai bună opțiune ar fi să-l tragi prin cablu, ori să-i dai net de la telefon, ori rămâi cu el așa.

Edit: ai zis că nu-ți apare iconița de wifi când te deconectează. Uită-te să vezi dacă nu apare o săgeată în sus și apasă pe ea; dacă e acolo iconița de wifi poți s-o tragi în bara de start.

| DianaPop175 explică:

Poate o fi asta problema dar avem internet de mare viteza si doar laptopul se deconectează, si distanța nu e chiar atat de mare, camera mea e deasupra camerei cu ruterul. Iar când se deconectează nu îmi mai apare nici o retea, laptopul nu mai prinde deloc wifi gen