| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu Laptop-ul! De alalta-ieri cand misc putin putin putin de tot ecranul apar niste puncte asa si imaginea se face ciudata, iar daca il misc mai multicel, se misca imaginea in jos si in sus si daca pun ecranul asa cum era inainte isi revine. Este ciudat, am luat pc-ul acum 3 ani de la Carrefour Focsani si au fost si altii care au pc-ul de 5 ani si tot nu li s-a stricat. Ma rog, am un Asus PRO59L. Garantia mi-a expirat si nu vreau sa dau bani la Service! Stiti o metoda manuala? Eu cred totusi ca e de la Placa Video. Funda! (P.S.: Ar fi bine sa imi raspunda NeluL la intrebarea aceasta)

Răspuns Câştigător
| victorandrei a răspuns:

1. Daca vrei sa iti raspunda doar o persoana trimite mesaj pe privat.
2. Daca apar dungi, puncte, se deregleaza imaginea cand il misti este o problema la cablul care face legatura intre placa video si display. Costa 50-100 lei in functie de model daca nu ma insel. Se numeste "cablu semnal display".

1 răspuns:
| laptopnews a răspuns:

Probabil e un contact imperfect undeva! Te sfatuiesc sa mergi totusi la un service autorizat Asus! Acasa risti sa ii produci daune mai mari, mai ales daca nu te pricepi!
http://laptopnews.ro/service-laptop-asus.html