| Adry05 a întrebat:

Buna!
Am o problema cu reteaua pe laptop. Ieri mi s-a restartat laptopul automat si de atunci nu-mi mai merge internetul. Ciudat e ca imi arata ca si cum as avea cablu de net introdus (desi n-am avut niciodata) taiat cu un x rosu. Nici macar nu mi mai apar retelele wifi. Am incercat sa retartez routerul, sa bag si sa scot laptopul din modul avion si degeaba, tot la fel imi apare. Mentionez ca pe telefon internetul merge fara nicio problema. Aveti idee ce as putea face?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Daca pe telefon merge, e ceva din laptop.
Ca sa descoperi ce, ar trebui sa dezinstalezi driverul, si sa il reinstalezi.
Poti da o curatare a registrilor cu CCleaner intre cele 2 etape.
https://cdn.afterdawn.fi/screenshots/normal/670.jpg

Registry - Scan for Issues - cand termina, apesi Fix Selected Issues (adica toate gasite) - Do you want to backup changes to the registry? (selectezi NO) - FIX All Selected Issues - Close

16 răspunsuri:
| ionutborcea a răspuns:

Eu cred că l-ai dezactivat fără să vrei s-au dacă mu merge încearcă sa îți ei un nou driver pentru wifi s-au cablu poate că ți-a expirat driverul

| anonimg a răspuns:

Tu ai nevoie sa ai in casa o placa de retea pe usb: https://www.pcgarage.ro/placi-de-retea/filtre/general-interfata-usb/
In felul acesta poti sa verifici daca problema este de la placa de retea a laptopului sau este lipsa de semnal pe cablu ( adica problema de la firma de internet). Si de asemenea te poti folosi de internet pana vei repara laptopul.
Sau asa ceva ca sa te conectezi si wireless: https://www.pcgarage.ro/......s-80211ac/

Trebuie sa mergi cu laptopul la reparat.

| flixbuster a răspuns:

"cablu de net introdus taiat cu un x rosu" = Nu ai nici o conexiune de retea.

"Nici macar nu mi mai apar retelele wifi" = Wi-Fi inactiv.

Cauze:
- dezactivare antena Wi-Fi - switch fizic pe laptop sau combinatie de taste;
- stare invalida a antenei Wi-Fi.

Solutii:
- activezi antena Wi-Fi - din switch fizic sau combinatie de taste;
- incerci un Disable pe placa de retea Wi-Fi urmat de un Enable - am mai rezolvat probleme de acest gen astfel (fara a putea garanta ca va functiona si in cazul tau).

| Adry05 explică (pentru flixbuster):

Stii cumva care e combinatia de taste pentru activare?

| Lioana a răspuns:

S-a intamplat ceva cu modulul WI-FI de la laptop. Poate s-a defectat sau poate a fost dezactivat prin acel restart. Cand laptopul nu are activa optiunea de wi-fi el ofera optiunea de conectare prin ethernet (cablu). De aceea iti apare iconita de la cablu. E taiata cu x rosu tocmai pentru ca nu ai cablu in acea mufa.
De obicei cand laptopul isi da singur restart Windowsul isi face un update automat. Nu toate update-urile sunt bune. Mai exista si varianta sa fi primit vreun virus.
Incearca sa activezi WI-FI-ul. Settings/Network and Internet/WI-FI/On (la Windows 10) Daca e activat si totusi nu vezi retelele atunci e o problema cu modulul WI-FI.

| anonimg a răspuns (pentru Adry05):

De obicei e o combinatie de taste FN + tasta pe care are simbolul Wi-Fi.
http://www.spywaredrguide.com/......h71_01.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinstalează driverul.

| flixbuster a răspuns (pentru Adry05):

Depinde de modelul laptop-ului (chiar si la acelasi producator poate varia).

| Lucian4 a răspuns:

Ce spui tu
''avea cablu de net introdus (desi n-am avut niciodata) taiat cu un x rosu. Nici macar nu mi mai apar retelele wifi''
''Mentionez ca pe telefon internetul merge fara nicio problema'' asa am patit sapt trecuta timp de vreo 4 - 5zile, in fiecare seara trebuia sa inchid si sa deschid laptopul (nu restart), pentru a aparea retetele wi-fi.
La fel, doar pe tel si tableta mergea wifi, pe laptpul nu
Tot atunci am primit email de la furnizorul de net de aici (Ski.uk), cum ca face vor face niste schimbari pentru a ne putea conecta prin Cloud.
Nu stiu daca se va face asa ceva la rds sau alti funizori de net din tara, dar e o problema similara cred. Nu cumpara nimic

| Adry05 explică (pentru flixbuster):

Am gasit combinatia dar nu ma ajuta cu nimic. Intra pe modul avion si cand ies din modul avion imi apare cum am mentionat.

| NLS a răspuns (pentru Adry05):

Reinstaleaza driverul pentru wi-fi, dar inainte, fa ce a zis flixbuster, da un Disable, apoi Enable la conexiune.

| Adry05 explică (pentru NLS):

Am facut asta si imi apare wifi conectat dar tot internetul tot nu merge. Intru pe browser si nu mi incarca nicio pagina. Pe telefon merge internetul.

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

L-am reinstalat si mi-a aprut reteaua wifi, m-am conectat la ea, apare conectat dar paginile de internet tot nu se incarca. Pe telefon merge internetul

| Adry05 explică (pentru NLS):

Am facut asta cu driverul deja, cred ca de vreo 2 ori chiar. laughing) Ma dispera, nu stiu ce sa-i mai fac.

| NLS a răspuns (pentru Adry05):

S-ar mai pune problema, de unde ai driverul. Esti sigura ca e cel potrivit?
Daca vrei, da linkul exact, si posteaza si modelul placii Wi-Fi.
Gasesti in Piriform Speccy sau HWinfo64 date exacte pentru asta.

| Adry05 explică:

S-a rezolvat. laughing Daca mai are cineva problema asta: Dezinstalati driverul pentru wireless, instalati-l iar si astepti ca-si revine de la sine dupa un timp.