| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu routerul (nu stiu cum se scrie exact ) Wireless : nu merge decat cu cablul internetul : trebuie mereu sa il scot si sa il bag in laptop: acum cateva zile s-a luat internetul pentru o seara si de atunci nu merge internetul decat prin cablu : am introdus atunci alta parola? daca da de unde pot schimba parola? trebuie sa chem un specialist? PS internetul merge dar prin cablu PS2 FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Conectezi cablul la laptop, iar apoi in bara de adrese tastezi 192.168.0.1 sau 192.168.1.0 (depinde de router) nume: admin. pass: admin (daca nu le-ai modificat). acolo mergi pe tab-ul wireless si poti modifica parola. ca sa nu mai trebuiasca sa introduci cablul de fiecare data este nevoie sa clonezi mac-ul. precizeaza modelul router-ului si am sa iti spun exact unde sunt setarile

| AgathaRo a răspuns (pentru SuicideSilence):

Nu stiu ce treaba are clonatul adresei MAC ma poti ilumina si pe mine putin? In router cu siguranta nu s-a umblat la filtrare dupa adresa MAC. Vezi putin Melania daca ai dezactivat placa de retea wireless din windows. Numai introduce oamenii in eroare.

| SuicideSilence a răspuns (pentru AgathaRo):

Ce fac? nu pot ilumina toate scursurile. tu nici macar nu ai inteles ce a vrut sa spuna. alta data raspunde tu la intrebare, nu comenta raspunsurile altora incercand sa faci pe desteptul/desteapta. app daca vrei sa te iluminez, "numai" in acel context se scrie dezlegat.winking
totusi. ca sa nu mori prost/proasta: nu era vorba de filtrarea mac in sensul ca numai pc-ul cu mac-ul specificat sa se poata conecta. indeea era sa-l cloneze ca sa-l tina minte router-ul pentu ca pe viitor sa nu mai fie necesara introducerea cablului ethernet.

| AgathaRo a răspuns (pentru SuicideSilence):

Sunt doar doua lucruri infinite, universul si prostia omeneasca, insa asupra primului aspect nu sunt atat de sigur. Sustin ideea verifica daca e dezactivat placa de retea wireless.

| SuicideSilence a răspuns (pentru AgathaRo):

Mai cauta pe google niste replici d-astea "buneeee" ). ma rog...
iti poti sustine ideea (nu am nimic impotriva), dar poti raspunde separat la intrebare. ( sper ca te-am iluminat)

| anonim_4396 explică (pentru SuicideSilence):

Ai putea sa imi explici mai clar te rog ce sa fac? chiar nu stiu si nu as vrea sa stric ceva happy mersi oricum pentru raspuns

9 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Multumesc pentru ca ai ales raspunsul meu. imi cer scuze pentru limbajul folosit in "cearta" cu AgathaRo. ma bucur ca am putut sa fiu de ajutor. multumesc frumos

| anonim_4396 explică (pentru SuicideSilence):

Neata deci routerul se numeste wireless n 150 easy router ca pin are 41930809. si ce inseamna mac? ce semnifica admin, admin? unde trebuie sa schimb numele internetului si/sau parola? mersi happy

| SuicideSilence a răspuns (pentru anonim_4396):

Neata. wireless n150 este standardul prin care acesta transmite wi-fi, nu este numele router-ului. admin admin sunt numele si parola standard pe care trebuie sa le introduci ca sa ai acces la setarile router-ului. numele si parola internetului se pot schimba din tab-ul wireless.
(numele router-ului trebuie sa fie ceva de genul: TP-LINK TL-WR842ND sau Asus Asus RT-N16 etc etc. trebuie sa fie firma producatoare si apoi o serie)

| anonim_4396 explică (pentru SuicideSilence):

Mersi am rezolvat happy