| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu un laptop. De exemplu, nu pot glisa cu doua degete pentru a vedea toate paginile unui document. Cursorul nu se misca deloc daca folosesc doua degete. M-am uitat aici (https://www.digitalcitizen.ro/cum-iti-configurezi-touchp ad-ul-windows-10), iar eu nu am acele optiuni in setari care ar putea fi bifate.
M-am uitat la tutoriale, dar degeaba. Am urmat pasii din video si tot nu functioneaza: https://www.youtube.com/watch?v=Z3zo4VjA5hs

Intrebarile: Stie cineva cum pot remedia aceasta problema? Orice tutorial/site m-ar ajuta. Btw, nu credeam ca exista atatia indieni pe yt :))

*Inainte functiona, dar nu inteleg ce are. I-am instalat si "Synaptics TouchPad Driver" dar fara folos. Este ASUS Sonic Master. Nu prea am explicat bine, fiindca nu ma pricep. Poate prindeti ideea. Multumesc!

6 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

SonicMaster este un standard audio.

Da modelul corect de laptop (ceva gen "ASUS VivoBook 17 M712DK-AU034" sau "ASUS X509JA") si se lamureste misterul.

Cel mai probabil nu ai instalat drivere de touchpad corect dar ca sa ti se spuna ce drivere iti trebuie mai intai trebuie tu sa ne spui ce model (exact) ai.

| eckblume a răspuns (pentru flixbuster):

Am reusit. Iti multumesc pentru idee! Cu ocazia asta am gasit si bateria lui, ca tot nu stiam de care sa cumpar.

| eckblume a răspuns (pentru Jus7t):

Multumesc frumos!

| Jus7t a răspuns (pentru eckblume):

Cu plăcere, dar măcar a mers? laughing

| eckblume a răspuns (pentru Jus7t):

Din fericire am reusit laughing Nici eu nu mai stiu cum, dar vad ca functioneaza. Mersi!