| anastan12345 a întrebat:

Buna, am o problema cu windowsul meu 11. La inceput mi-am instalat windows 10 pe laptpul meu, iar peste ceva timp mi-a aparut actualizare la windows 11 si am dat accept. Dar de atunci imi apar multe erori daca nu stau incontinuu pe el, adica daca il las deschis 2 min fara sa stau pe el se blocheaza, se inchide si imi arata acel ecran albastru cu eroarea si se restarteaza, astfel mi se sterg paginile deschise. Am incercat sa ii dau restart sa ii sterg windows-ul, dar de fiecare data se instaleaza inapoi. Nu stiu ce sa ii fac, ma ajutati pls?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1. Instalezi Windows 10 "pe curat", la momentul de fata nu mai e recomandat sa revii la el, desi e posibil
(prin functia Rollback),
Settings > Windows Update > Advanced options > Recovery > Previous version of Windows. O sa vezi un buton "Go back"

dar acele erori se pot transmite si la versiuni anterioare, probabil fisierele de configurare sunt varza.

2.
Tastezi in bara de cautare:
gpedit.msc
si apesi OK
In fereastra Group Policy Editor, te duci la urmatoarea cale:
Local Computer Policy > Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update > Windows Update for Business.
In partea din dreapta, dublu click pe
Select the target Feature Update version

O setezi pe Enabled. Introduci in cele doua casete din stanga:
Windows 10
22H2
Click pe Apply apoi OK.

https://imgur.com/undefined

Update-urile la Windows 11 nu ar mai trebui sa te deranjeze.
La mine functioneaza, si eu sunt pe W10, si aici am de gand sa raman pentru o vreme.

Daca nu stii sa instalezi Windows 10 pe curat, te pot ajuta pas cu pas, dar trebuie sa ai un stick de minim 4GB si un laptop/PC functional cu acces la internet.
Daca nu ai, poti ruga un vecin sau un coleg, verisor, etc sa te lase 20 min sa iti creezi stickul la el.

| VoidEternal a răspuns:

Reinstall windows 10 și nu mai fa upgrade-ul către 11.

| anastan12345 explică (pentru VoidEternal):

Pai asta e problema, nu merge. De fiecare data cand incerc sa sterg windows 11 se instaleaza automat inapoi, am incercat ambele variante de restartare locala si din cloud, acelasi rezultat si nu inteleg de ce

Răspuns utilizator avertizat