| IceCreamDoll a întrebat:

Buna,
Am o problema mare cu computer-ul. Cand il deschid imi apare un ecran negru cu meniul de la safe mode. Dupa ce ii dau run windows normally imi apare ca se incarca windowsu-l xp si dupa aia un ecran albastru cu eroarea urmatoare: MOUNTABLE_BOOT_VOLUME. E un virus? Nu pot intra in safe mode sau safe mode with networking. Am incercat sa ii dau un repair la windows, dar nu rezolva. As vrea sa ii dau un restore, ca sa mai pot salva cate ceva din partitia c://. Sfaturi si funda pentru cel care imi spune cel mai corect sa sa ii fac ca sa se repare!

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

1. Booteaza de pe CD-ul de instalare al Windows
2. Apasa R pentru a accesa Consola de recuperare
3. Ruleaza urmatoarele comenzi:
fixmbr
fixboot
4. Asta ar trebui sa rezolve problema.
5. Daca problema persista, revino in Recovery Console si executa:
CHKDSK /R C: (am presupus ca Windows-ul este instalat in C: )
6. Asta e tot! big grin

Succes! happy

4 răspunsuri:
| Rush a răspuns:

Trebuie sa reinstalezi sistemul de operare, alta cale nu ai, am incercat si eu am avut aceeasi problema si nu ai scapare, daca esti din bucuresti iti dau eu win xp sp3 sau win 7 depinde ce vrei, sper ca am fost de ajutor, SUCCES

neluL
| neluL a răspuns:

Nu este nici un virus! Virusul esti chiar tu! Stii de ce face asa? Pentru ca nu stii sa inchizi un calculator din start->shutdown! Il scoti direct din priza sau il deconectezi brusc din retea (220v) si procesele care sunt in lucru la acel moment in computer nu mai au timp sa se inchida ele din windows! Nu functioneaza nici sistem restore la tine! Singura solutie este reinstalarea de windows si pe viitor inchide computerul din START->SHUTDOWN! Am scris mare ca sa intelegi ca windowsul este singurul care stie sa inchida procesele care sunt in rulare pe computerul tau!
Pentru restaurare intra in Start->run->system restore ->aici urmezi pasii...e simplu! Imi pare rau ca iti zic dar ti-ai batut joc de windows in felul asta. In safe mode intri cu sagetile sus/jos ( ↑↓ )->click pe enter - salveaza ce mai poti pe un card sa memory key sau un HDD extern.

| jabiilord a răspuns:

Bagi cd ul de windows si la primul repaire acolo unde zice sa apesi R, apasa R si asa cum a zis si dorikut dai:
1: CHKDSK /R C:
2: fixboot
3 fixmbr
De asemenea tot acolo daca mai ai acces la C:
te poti folosi de comenzile de DOS gen copy si iti poti copia orice folder.
Ex: copy c:\documents and setting\userul tau\desktop\*.* D:\new folder\
daca nu stii comnezi poti sa ii dai help
si pentru fiecare comanda in parte ai help ul asa: copy /?
Pentru alte tutoriale acceseaza http://www.tutorialepc.ro