| denisQ00 a întrebat:

Am o sursa de la corsair vs650 si un rx480 si un ryzen 3 1300x. As vrea sa stiu daca e de ajuns aceasta sursa. Intreb asta deoarece imi apar doua bare verticale pe ecran (nu e de la monitor) si am citit pe internet ca poate fi de la putere ca nu e de ajuns. Pc-ul este luat de pe cel.ro dar faza e ca eu l-am trimis in garantie si a mers o zi dupa care iar au aparut acele bare ciudate. Dau funda! happy

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acele bari ciudate pot fi de la placa video se numesc artefacte, am zis ca pot fi ca nu am vazut cum se manifesta in cazul tau.

| denisQ00 explică (pentru Simpatic):

Pai cel mai probabil sunt de la placa video, iti pot da mai multe detalii, nu este vreo solutie sa scap de acele artefacte nu?

| denisQ00 explică (pentru Simpatic):

Iti spun mai detaliat. Deci am trimis pc in garantie. mi-a venit inapoi, in prima zi a mers perfectt, in a doua au aparut cele 2 bari ( artefactele) m-am speriat si am inchis calculatorul repede, si am plecat din camera cand m-am intors pc era deschis si nu mai erau acele artefacte si a mers, a doua zi au aparut din nou, dar eu tot dadeam restart la pc ca asa zicea windows pana aparea black screen, il inchideam (pc-ul) si dupa dispareau si ma jucam in continuare, si am facut tot asa in jur de o luna, pana cand tot dupa acel black screen continuau sa apara. Am uitat sa mentionez ca inainte sa apara black screen ala imi dadea blue screen super ciudat aidica cu niste chestii albe, mama ce scary era laughing))). Cam asa se intampla

| Simpatic a răspuns (pentru denisQ00):

Daca e de la placa video nu ai ce sa faci, dar ecranul albastru arata o eroare hardware, de drivere, iti pot explica IT-istii de aici cum e domnul Bula cum e cu black screen si blue screen.
Un video care te va ajuta sa intelegi daca problema la tine e de la GPU sau de la altceva : https://www.youtube.com/watch?v=IDFmZXirzuo
De aceea prefer eu laptopurile de gaming ca-s testate si rastestate si au piesele compatibile intre ele, asa la PC-uri facute din bucati e suficient ca o componenta sa dea kix si sa trebuiasca sa te chinui...de acea zic eu dai un ban dar stai in fata si inca ceva nu vreau sa sara haterii cu amd pe mine, dar amd sa se rezume la a face procesoare ca le iese bine la capitolul placi video chipseturile performante le fac Nvidia, ca au mai multa experienta!

| Bizon95 a răspuns:

Pai mai mergi odata cu el la garantie
insa fiind vorba de cel.ro...

| denisQ00 explică (pentru Bizon95):

Asta zic si eu...