| anonim_4396 a întrebat:

AM O URGENTA! Mi-am scapat telefonul in wc laughing - Samsung Galaxy core 2 si a intrat doar pana la jumatate. Avea husa si am actionat foarte repede, am sters cum am putut, cu betisoare de urechi. I-am scos bateria si am asteptat o jumatate de ora, cand i-am pus-o inapoi totul era perfect. Problema este ca a intrat apa fix in mufa unde incarc, in partea de jos. Si cand l-am testat punandu-l la incarcat, nu se incarca! Saptamana asta, FIX DIN NOAPTEA ASTA, voi avea cea mai mare nevoie de el. Plec in concediu si vreau sa fac poze. Mai am vreo sansa sa il recuperez in viitorul apropiat?
P.S. l-am infasurat in servetele ca sa absoarba apa, chiar merge, se simte putina apa in el.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Usuca-l cu fohnul peste tot.
In trecut, atat telefon cat si laptopul meu au luat apa. Le-am uscat bine bine de tot cu uscatorul si nu le-am mai folosit cateva ore.Pe urma n-au mai avut nimic.
Incearca si vezi daca merge si la tine.

| eunumberone a răspuns:

Pune bateria la incarcat pe un tester (incarcator universal care pui doar bateria) si dupa ce-ti faci treaba il duci la un service de reparatii sa-ti curete telefonul

| ღβأβأ a răspuns (pentru eunumberone):

Unde gasesc un tester? am cautat in casa dar am numai de incarcat baterii cilindrice

| eunumberone a răspuns (pentru ღβأβأ):

Gasesti prin piata la tigani...care au fel de fel de incarcatoare si chestii

| Ahatus a răspuns:

Incearca sa-i mai cureti mufa, si sa-l lasi cateva ore asa.

| ruxii12355 a răspuns:

Ia doua recipiente ( preferabil caserole de plastic ), umple.le cu orez si introduce bateria in prima caserola, iar telefonul baga.l in a doua caserola ( asigura.te ca spatiul unde se pune bateria este neacoperit). De asemenea acestea trebuie sa fie complet acoperite de orez. Lasa.le asa peste noapte si verifica a doua zi daca merge. Am incercat aceasta varianta si a mers perfect. Funda?